Tim u sastavu Dorijan Lendvaj, Krešimir Nežmah i Patrik Pavić osvojio je prvo mjesto na natjecanju timova studenata informatičara hrvatskih sveučilišta.
Pokazuju to (zasad) neslužbeni rezultati natjecanja održanog jučer u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Puli. Timovi na natjecanju sastojali su se od troje studenata s istog sveučilišta, a osim 14 takvih timova, izvan konkurencije je sudjelovalo i šest timova srednjoškolaca i osnovnoškolaca koje je pozvao organizator - Hrvatski savez informatičara.
Patrik Pavić i Dorijan Lendaj, dvojica najboljih hrvatskih natjecatelja prema kriteriju broja medalja na informatikim olimpijadama od ove su godine studenti, a natjecali su se s godinu dana starijim Krešimirom Nežmahom, također bivšim učenikom zagrebačke XV. gimnazije. Njih trojica prvo mjesto osvojili su s deset riješenih zadataka i 1298 utrošenih minuta.
Nekoliko godina stariji Dominik Fistrić, Leon Jurić i Bojan Štetić riješili su osam zadataka i na to potrošili 1493 minute osvojivši drugo mjesto. Treće mjesto osvojio je tim u sastavu Ivan Jambrešić, Petar Sruk, Boris Španić - također studenti od ove godine. Oni su riješili sedam zadataka u 1451 minuti.
Među njima vrijedi istaknuti još najbolji srednjoškolski tim u kojem su bile djevojke Maša Dobrić, Lara Semeš, Lana Škarica koje su osvojile šesto mjesto uz šest riješenih zadataka u 1121 minuti te jedini osnovnoškolski tim u kojem su bili Dino Hadžić, Gabriel Katić i Ivo Pavičić. Oni su osvojili solidno 12. mjestu uz četiri zadatka riješena u 825 minuta. Ukupni poredak svih natjecatelja može se vidjeti ovdje.
Nažalost, čini se da timovi iz Osijeka, Rijeke i Pule poprilično zaostaju za zagrebačkima, s obzirom da su oni osvojili zadnjih sedam mjesta, pri čemu posljednja četiri nisu osvojila niti jedan bod. No još poraznije je to što na natjecanju nije sudjelovalo Sveučilište u Splitu, drugom gradu po veličini u državi.
Tonći Bulić: U Splitu ne postoji sistemski rad s natjecateljima
Zbog manjka vremena za pisanje članka nismo imali vremena poslati upit Sveučilištu u Splitu o razlozima nesudjelovanja, ali smo za komentar upitali županijskog vijećnika Centra Tonća Bulića, čij je sin Luka Bulić Bračulj prije nekoliko godina sudjelovao na raznim srednjoškolskim natjecanjima te je prilično upoznat u tematiku.
Bulić je za rep.hr rekao kako ne zna detalje, ali kako u Splitu ne postoji sistemski rad s natjecateljima, a ni rezultati općenito nisu najbolji kad su u pitanju natjecanja iz informatike jer su učenici i profesori u školama bez adekvatne potpore, za razliku od Zagreba i nekih drugih mjesta.
Rekao ja kako istovremeno postoji Centar izvrsnoati Splitsko-dalmatinske županije, ali on ne pruža potporu natjecanjima, nego nudi dodatnu nastavu koje nema u školama.