Career Speed Dating održan jučer na FER-u bila je još jedna prilika da se poslodavci i studenti bolje upoznaju i dogovore prakse, zapošljavanje i slične oblike suradnje.
Događaj su zajednički organizirali Centar karijera FER-a i udruga eSTUDENT, a okupio je 42 tvrtke i više od 200 studenata. Studenti su dobili priliku za "jedan na jedan" upoznavanje s predstavnicima tvrtki te su imali osam minuta vremena za razgovor s pojedinom tvrtkom. Sve je organizirano u sedam prostorija, u kojima su se nalazilo po šest tvrtki, često okupljenih po nekoj poslovnoj logici, pa su u jednoj sobi primjerice bile energetske, a u jednoj tvrtke koje se bave telekomunikacijama.
Kako bi iz prve ruke vidio kako upoznavanja izgledaju, novinar rep.hr-a proveo je neko vrijeme sjedeći za stolom Axilisa, Infinuma, Poslovne inteligencije i Syskita, slušajući razgovor njihovih predstavnika sa studentima. A da tvrtke studente doživljavaju vrlo ozbiljno vidjelo se i po tome da su u razgovoru sudjelovali i neki suosnivači - primjerice Matej Špoler iz Infinuma i Frane Borozan iz Syskita.
Vrste projekata i tehnologije koje se koriste razlikovale su se od poslodavca do poslodavca, kao i pristup koji je uključivao više ili manje humora i formalniji ili neformalniji pristup, no ono što je zajedničko svima, je organizacija neke akademije ili drugog organiziranog oblika edukacije koja nudi win-win situaciju za poslodavce i studente. Poslodavcima je to prilika da privuku studente i bolje se upoznaju s njima prije nego ih zaposle, a studentima da steknu praksu u određenim tehnologijama i dobiju mentore koji im pomažu da lakše nauče sve potrebno za posao.
Axilis primjerice svakog proljeća organizira JavaScript akademiju koja daje priliku studentima da usavrše svoje znanje iz ovog područja, a pokoji karijeru nastavi u Axilisu. S obzirom da je većina Axilisovih klijenata tvrtke iz SAD-a, projekti koji ih čekaju izazovni su i zanimljivi.
Akademiju preko koje svake godine zaposle 15 do 20 studenata organizira i Infinum, a ove godine ona je uz JavaScript pokrivala Android, iOS, backend i digitalni dizajn. Kako i Infinum ima sve više ozbiljnih klijenata, s vremenom se smanjuje njihova potražnja za studentima, a raste njihova potreba za senior developerima.
Bird Academy naziv je akademije koju organizira Poslovna inteligencija. SQL i DWH modeliranje su tehnologije koje su u prvom planu ove akademije, a broj studenata koji primaju svake godine 10 do 15.
Jedina od ove četiri tvrtke koja nema akademiju je Syskit, ali to je više pitanje imena nego programa. Ova tvrtka organizira ljetne prakse kojima prethode radionice, a četvoricu ili petoricu studenta koje prime čeka mentor koji im je posvećen u potpunosti, dok projekti na kojima rade idu u produkciju. Syskit je jedna od tvrtki koje imaju svoj proizvod, tako da su manje opterećeni rokovima nego tvrtke koje rade projekte za klijente.
Što se studenata tiče, poslodavce su posjećivali studenti treće, četvrte i pete godine, od kojih je dobar dio već imao iskustvo s praksom ili radom za neku hrvatsku ili čak inozemnu tvrtku.
Tanja Bulbuk Jergović iz HR-a Infinuma prokomentirala je kako su studenti dobro pripremljeni i znaju se predstaviti, dok je za usporedbu FER-ovaca s kandidatima drugih fakulteta, rekla kako su PMF-ovci u lošijoj situaciji jer zbog dislociranosti fakulteta teže mogu uskladiti odlazak na fakultet uz povremeni rad za poslodavce.
Više informacija o tvrtkama Axilis, Infinum i Syskit može se pronaći u njihovim profilima na rep.hr-u.