Kako bi pomogao zbrinjavanju i recikliranju, Hrvatski Telekom je u svim T-Com centrima organizirao prikupljanje IT otpada.
Na danas organiziranoj pressici u hotelu Amadria Park Hotel Capital, pojašnjeno je da su to u prvom redu mobiteli, no dobrodošao je i drugi IT otpad koji može stati u njihove kutije (nakon podizanja poklopca na kojima je prorez za ubacivanje mobitela, op.a.). Konkretno, kao primjer IT otpada koji se može ubaciti u kutije u T-Com centrima uz mobitele su navedeni ruteri, punjači, tableti, printeri i laptopi.
Prije provođenja ove akcije, Hrvatski Telekom proveo je istraživanje na reprezentativnom uzorku hrvatskih građana, iz kojeg se može zaključiti da u Hrvatskoj postoji oko pet milijuna mobitela koji se ne koriste. Koliko često ljudi mijenjaju mobitele, jasno je iz podatka da 40 posto ispitanika mobitel mijenja unutar dvije godine, a njih 68 posto unutar tri godine. Veliki broj pri tome ne baca stari mobitel. 68 posto kao razlog za čuvanje navodi želju da imaju rezervni, 65 posto daje ga nekom članu obitelji, 23 posto boji se da bi podaci koji su ostali na njemu mogli biti zloupotrijebljeni, a tu su i drugi razlozi.
Uzme li se prosjek od 170 grama po mobitelu, navedenih pet milijuna mobitela predstavlja 850 tona otpada, a njihovom reciklažom spriječilo bi se otpuštanje 1700 tona CO2 u atmosferu.
Prošle godine HT je zbrinuo mobitele čiji broj odgovara tri posto broja mobitela koji su prodali te godine, a cilj im je ove godine taj broj povećati na sedam posto.
HT u svojoj ponudi ima i refurbished, odnosno korištene i obnovljene mobitele koje uglavnom nabavljaju njihovi zaposlenici i neke tvrtke, pri čemu je interes najveći za refurbished iPhone modelima. Vjeruju kako će s vremenom rasti i interes za takvim uređajima.
Hrvatski Telekom nema financijsku korist od prikupljanja ovog otpada koji prosljeđuje dalje certificiranim tvrtkama koje se brinu da on doista i bude recikliran.