Windays 2012: Kuda ide hrvatski oblak?

Windays 2012: Kuda ide hrvatski oblak?

Život u oblacima postaje stvarnost - tema je panela održanog danas na Windaysima i započetog  zaključkom Aleksandra Stankovića kako mu je draže plaćati račune u pošti jer na elektronskom bankarstvu izgubi previše vremena.

Stanković se i sam našalio kako bi za tematiku clouda bolji voditelj od njega bio Zoran Vakula s obzirom da je završio FER, a stručnjak je i za oblake (s obzirom da vodi vremensku prognozu op.a.). Znatno upućeniji u tematiku bili su njegovi gosti Ratko Mutavdžić iz Microsofta, Krunoslav Šimatović iz Nexusa, Ante Katanić iz BIOS ICT-a i Irena Jolić Šimović iz HT-a koju je Stanković više puta nazvao krivim prezimenima na što je ona s osmijehom rekla "može samo Irena".

"Nismo tamo gdje bismo htjeli biti, ali želimo mijenjati eko sistem", rekla je Jolić Šimović koja je podsjetila kako je ADSL bio nepoznat prije 10 godina pa se isti scenarij može očekivati i s uslugama u oblaku. A o oblaku - neizbježnoj i već pomalo napornoj temi koja se pojavljuje na gotovo svim konferencijama koje organiziraju korporacije, govorili su i drugi gosti iz svojih perspektiva.

Katanić je kao predstavnik male tvrtke orijentirane na segment poslovanja malih tvrtki naveo prednosti poput one o smanjenju troškova od struje za servere na dalje u odnosu na klasični način poslovanja s vlastitim serverima, ali i specifičnosti poput poslovanja u turizmu u Dalmaciji u kojem nije potrebno imati jednake uvjete tijekom cijele godine.

Na Stankovićevo pitanje o nedolasku predstavnika države na panel, Mutavdžić je rekao kako državu ipak zanima cloud navodeći primjere clouda koji je nedavno otvorilo Srce i slične usluge koju Ministarstvo kkulture nudi muzejima kao pozitivne.

Šimatović je predstavljao investitora u podatkovne centre Jastrebarsko i Sveti Križ, projekta vrijednog ukupno 140 milijuna kuna čija bi prva faza - izgradnja centra u Jastrebarskom - trebala biti gotova na jesen. Nakon panela, za rep.hr pojasnio je kako je riječ je o prvom takvom centru u Hrvatskoj koji će biti izgrađen poštujući visoke TIER3 standarde te će biti telekom neovisan data centar. 

Ova investicija Nexus FGS-a cilja na srednje i velike te korisnike iz javnog sektora u Hrvatskoj i regiji, a krajnji cilj investitora je podatkovne centre prodati u roku tri do pet godina, slično mađarskom DataPlexu koji je prodan telekom operateru u vlasništvu Deutsche telekoma.