WiFi 6 i WiFi 6E rješenja predstavljena su danas na događaju tvrtke STORM Computers održanom u Urania prostoru u Zagrebu.
Wi-Fi 6 i 6E rješenja omogućuju 4x veći kapacitet i brzinu u odnosu na prethodne standarde, veći broj spojenih uređaja te lakše upravljanje većim datotekama poput 4k/8k videa. Hibridni i agilni način rada povećava interes za WiFi 6/6E, a stručnjaci iz STORM Computersa - Ciscovog Gold partnera - predstavili su kako se implementacijom novog standarda može transformirati poslovanje. Zbog ogromnog povećanja mrežnog prometa, eksplozije broja pametnih telefona, video streaminga, pojave sve većeg broja IoT uređaja i hibridnog načina rada te povećanja cyber prijetnji, mnogima je potrebna nadogradnju mrežne infrastrukture.
Nakon uvodnih riječi Ivone Magdić iz marketinga STORM Computersa, njezin kolega Nikola Pentek, voditelj odjela projektnih rješenja, govorio je o napretku WiFi standarda od 1999. godine do danas. Istaknuo je probleme i novitete vezane uz WiFi 6 i 6E standarde te njihove prednosti poput boljeg bandwidtha i latencije nego kod WiFi-ja 5.
„WiFi 6 i 6E prikladni su za zagušene prostore u malim, srednjim i velikim organizacijama, stadionima, trgovačkim centrima, fakultetima i industrijskim postrojenjima. Veći kapacitet, mogućnost spajanja većeg broja uređaja i niska latencija te visoka sigurnost riješit će većinu izazova koje se stavljaju pred tvrtke kroz povećanje podatkovnog prometa, većeg broja priključaka i sigurnosti uslijed hibridnih radnih okruženja“ - rekao je Pentek.
Niz opcija WiFi 6 standarda omogućen je uz inovativna Cisco rješenja poput Orthogonal Frequency-Division Multiple Accessa (OFDMA) i Multiuser, multiple-input, multiple-output technology (MU-MIMO). Ovi protokoli zaslužni su za povećanje broja priključenih uređaja zbog paralelne komunikacije ili povećanje kapaciteta i volumena prometa ukoliko je to potrebno. WiFi 6 također koristi ciljano vrijeme buđenja u kojemu klijent uređaj koji koristi WiFi 6 troši i do dvije trećine manje energije, pa će vaši laptopi i mobiteli imati dulje trajanje baterije.
Uz WiFi 6, Cisco nudi i uređaje za WiFi 6E, nadogradnju standarda koji radi u 6GHz spektru i uslužuje samo WiFi 6 uređaje, pa se izbjegavaju izazovi zagušenih mreža i potencijalnih interferencija.
Mrežni inženjer u STORM Computersu Dejan Pendić dao je kratki pregled WiFi 6 i WiFi 6E pristupnih točaka i mogućnosti migracije na novu generaciju opreme. Predstavio je mrežne pristupne točke Catalyst 9100 serije koje omogućuju snagu Cisco Wi-Fi 6E standarda za tvrtke koje koriste hibridni način rada. Neke od naprednih tehnologija koje koriste ovi access point uređaji su Cisco CleanAir koji omogućuje automatsko izbjegavanje interferencija u mreži. FRA (Flexibile Radio Assignment) omogućuje automatsku detekciju opterećenosti 2.4 GHz pojasa i prebacivanje u 5GHz pri čemu se postiže bolja iskoristivost kanala i kontinuirano se prati sigurnost mreže.
Uz pristupne točke, za migraciju su potrebni i bežični kontroleri serije Points serije. Ovi se uređaji mogu instalirati bilo gdje uključujući on-premise ili u oblaku.
Cisco uređaji i Wi-Fi 6 standard uklonit će potrebu za žičanim konekcijama u tvrtkama, jer se mogućnosti bežičnih mreža izjednačavaju s njima uz pomoć Cisco WiFi 6 pristupnih točaka.
Catalyst Industrial WiFi 6 pristupni uređaji pak omogućuju pouzdano bežično povezivanje u najsuvremenijoj platformi za kritične aplikacije.
Na kraju događaja, Daniel Brleković iz Cisca govorio je o potencijalu koji bežični internet može imati uz Cisco DNA Center AIOps - centar koji kombinira umjetnu inteligenciju i strojno učenje kako bi osigurao što bolji signal uočavanjem i rješavanjem potencijalnih problema koje WiFi mreže imaju.