Zahvaljujući negativnom imidžu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, prošlotjedni požar u njezinoj server sobi potaknuo je na društvenim mrežama brojna nagađanja o tome je li namješten.
Jedan od čestih komentara odnosio se i na nagađanje o povezivanju požara i slučaj nedozvoljenog načina trošenja poticaja Agencije u koji se umiješao i Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF), koji je zatražio povrat 1,3 milijuna eura od poduzetnika Josipa Galića.
Iz tog razloga, u ime rep.hr-a poslali smo pitanja Ministarstvu unutarnjih poslova, Ministarstvu poljoprivrede i OLAF-u.
Što se uzroka požara tiče, Ministarstvo unutarnjih poslova odgovorilo je kako je očevidom utvrđeno da je požar najvjerojatnije izbio u baterijskom dijelu za besprekidno napajanje uslijed tehničkog kvara. Na pitanja o materijalnoj šteti i tome je li požar podmentnut nisu odgovorili.
Ministarstvo poljoprivrede na pitanje o uzroku požara odgovorilo je kako će točan uzrok biti poznat unutar roka od 30 dana nakon što se izvrši vještaćenje u Centru za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, čiji stručnjaci su obavili uviđaj u subotu, dan nakon požara.
Podaci nisu izgubljeni
Na upit o tome je li došlo do gubitka podataka i postoji li siguran backup, iz Ministarstva su odgovorili kako su svi podaci sigurni te se automatski repliciraju na sekundarnu lokaciju u vremenskom razmaku manjem od pet minuta, a uz navedeno se radi i klasični backup. Dodali su i kako je IT sustav Agencije u cijelosti operativan od nedjelje u 16h, nakon zamjene neispravne komponente.
Iz Odjela za odnose s javnošću Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) nisu htjeli komentirati može li požar imati ikakve veze sa slučajem koji vode te su kratko odgovorili kako moraju poštovati povjerljivost svojih istraga i paziti na generalna pravila o zaštiti podataka te informacije koje mogu javno objavljivati objavljuju u godipnjem izvješću.
Koliko je uobičajeno automatsko gašenje vodom?
Nakon što su u javnost dospjele informacije o tome kako je sustav sa sprinklerima server sobu gasio vodom, na društvenim mrežama mogle su se čuti izjave iznenađenih IT-ovaca o ideji da se serveri gase vodom. U ovom trenutku nismo uspjeli doći do informacije je li gašenje vodom prouzrokovalo ikakvu štetu na uređajima..
Stručnjak upućen u poslovanje data centara za rep.hr je prokomentirao kako u svijetu postoje vrlo napredni koncepti koji omogućuju ciljano gašenje ciljanih dijelova data centara ionizirajućom vodom koja isključuje mogućnost strujnog udara, no to ovdje nije bio slučaj. Nažalost, navedeni pristup u hrvatskim ne-IT organizacijama nije izuzetak, pa primjerice i većina hotelskih lanaca nema gašenje plinom, već vodom u slučaju požara u svojim server sobama.
Više informacija o požaru može se pronaći u prethodnom članku.