Srbija je u 2012. godini izvezla softver u vrijednosti 240 milijuna eura, a procjenjuje se da je potencijal ovog sektora pet do deset puta veći.
Iznos od 240 milijuna eura izvoza za 50 milijuna je veći od onog koji se odnosi na izvoz malina, koje su do sada imale titulu najuspješnijeg izvoznog proizvoda u Srbiji. Po procjenama, 240 milijuna tek je 40 posto stvarne količine izvoza, jer se sav izvoz ne evidentira u carini, pišu Novosti.rs.
U sektoru softvera zaposleno je više od 6.500 ljudi, a srpski programi najtraženiji su u Nizozemskoj, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Sjevernoj Americi. Miloš Kosanić iz Udruženja informatičke djelatnosti Privredne komore Srbije smatra kako su nužne potpore države za informatički sektor, prije svega uvođenje nulte stope poreza na softver, ulaganje u školovanje IT kadra te kreditiranje nabavke domaćih programa.
Da bi se stvari mogle odvijati u pozitivnom smjeru pokazuje i izjava srpskog ministra financija i privrede Mlađana Dinkića koji je najavio kako će Srbija u 2013. godini započeti s radikalnim unaprjeđenjem ICT tržišta u Srbiji te da država planira poseban program poticaja, prenosi zimo.co.
Inače, Srbija izdvaja 60 eura po stanovniku za ICT, što je više nego u BiH, Crnoj Gori i Makedoniji, no manje nego u Hrvatskoj gdje se izdvaja 200 eura po stanovniku.
Najveći izvoznici softvera u Srbiji su: Telvent DMS - daljinsko očitavanje brojila, Intens - aplikacije za komunikaciju, GTECH - programi za klađenje i igre na sreću, PS Tech - programi za mreže i mrežnu opremu i Levi 9 - rješenja u zdravstvu.