Quo vadis European tech - naziv je predavanja koje je član Uprave tvrtke Perpetuum Mobile Ivo Špigel održao jučer u prostoru Algebra laba.
Predavanje je bilo na engleskom jeziku, a osim IT-ovaca, u publici su sjedili britanski veleposlanik Andrew Dalgleish i švedski veleposlanik Lars Schmidt.
Ističući razne trendove, Špigel je istaknuo kako je europska tech scena prilično uspješna u području glazbe i video igara zahvaljujući kreativnosti koju europski edukacijski sustav potiče. Spotify, Soundcloud, Dezeer i Last.fm redom su europske tvrtke koje mijenjaju način na koji se konzumira glazba, a europska gaming industrija također je uspješna. Igra Talking Tom svoje kreatore učinila je najbogatijim Slovencima, a uspješne tvrtke poput Wargaminga nastaju čak i u nezahvalnim okruženjima poput Bjelorusije.
Špigel je naveo i različite podatke o investicijama u 2017. godini prikupljenih iz izvora kao što su The state of European tech report. 2017. godine u Europi, Izraelu i Turskoj sklopljeno je 3398 investicija vezanih uz tehnološke tvrtke ukupne vrijednosti 25 milijardi eura. Njihova vrijednost najveća je u Velikoj Britaniji (7,1 mlrd eura), a slijede Njemačka (4,0 mlrd), Izrael (3,1 mlrd), Francuska i Švedska (1,8 mlrd).
Kad je u pitanju broj developera, najviše ih je u Njemačkoj, a potom slijede Velika Britanija, Francuska, Rusija i Nizozemska. Mnogi europski gradovi pretvaraju se u tech gradove, što se vidi i po broju ljudi koji se okupljaju na raznim meetupovima.
Govoreći o Hrvatskoj, Špigel je spomenuo dvije Hrvatske - onu uspješnu koju čini tech ekosustav u kojem su uspješne tvrtke i razne pozitivne organizacije te drugu u kojoj su Vlada i javna uprava koje nisu u stanju čak ni sudjelovati u inicijativama Europske unije poput potpisivanju deklaracije vezane uz regulativu za Blockchain, a u prilog nam ne ide ni trenutni rating Zagrebačkog sveučilišta na top listama najboljih sveučilišta. Da je regulativa ta koja često koči razvoj, moglo se čuti i od nekadašnjeg predsjednika Uprave Vipneta Mladena Pejkovića, koji se javio iz publike kako bi komentirao da je Europa u doba GSM-a imala vodeću ulogu u svijetu, dok su je u međuvremenu baš zbog regulative pretekle Sjeverna Amerika i Azija.