Predstavljen Codemap - prva platforma za no-code i low-code freelancere

Predstavljen Codemap - prva platforma za no-code i low-code freelancere

Prva svjetska platforma koja okuplja freelancere koji se bave no-code i low-code rješenjima predstavljena je danas u ZICER-u.

Iza platforme Codemap.io kriju se osnivači CTO Karlo Mamić, CMO Goran Bušelić i CEO Saša Janićijević koji je i predstavio platformu.

Rep.hr je do sada o no-code i low-code platformama pisao samo u intervjuu s direktorom N-LAB-a Krešom Vrkićem prošle godine, no prve su se počele pojavljivati još prije dvadesetak godina. No-code i low-code platforme omogućuju programiranje uz minimalno ili nikakvo pisanje koda, odnosno vizualno programiranje. Janićijević je kao primjer takvih servisa naveo WordPress, Wix, Mendix i Bubble.

Glavni motiv za njihovo korištenje je ušteda u vremenu i troškovima razvoja, kao i činjenici da omogućuju programiranje i ne-programerima. Janićijević je predstavio i trenutno tržište takvih rješenja vrijedno 13,2 milijardi dolara u kojem je osim no-code i low-code alata uvrstio i buildere i mikro servise koji nude potrebne funkcionalnosti. Iz prikaza popisa glavnih igrača na tržištu mogu se vidjeti njihova podjela na chatbot, email, voice i mobile app mikro servise, niz onih koji su u grupi web no-code, low-code rješenja i buildera te skupina connectori koja nudi automatizaciju niza web rješenja. Kad su u pitanju trendovi, najzanimljivije je zvučala informacija kako se na tržištu pojavljuju igrači koji nude export koda iz platforme u programskom jeziku po izboru.

Codemap.io povezuje cijeli ekosistem, u prvom planu su mu freelanceri, a nudi razvoj softvera kroz on-demand model i omogućava direktan pristup učenju no-code metode. I sam je razvijen pomoću no-code platforme, već spomenutog servisa Bubble.io. Vrijeme potrebno za razvoj bilo je 10 tjedana, odnodno oko 300 do 400 sati rada i to je uz povoljnu pretplatu na Bubble.io bio jedini trošak razvoja. Tijekom dva mjeseca Codemap je prikupio preko 950 korisnika, 420 klijenata, 100 objavljenih projekata i poslužio za preko 30 zapošljavanja.