Jesensko izdanje Power of Data 2021 konferencije tvrtke Megatrend poslovna rješenja održalo se danas u zagrebačkom hotelu Aristos.
Konferenciju je otvorila direktorica tvrtke Anđelka Strajher, koja je okupljene podsjetila na nedavnu podjelu tvrtke, pri čemu je njezin dio izdvojenu tvrtku Data Target koja je prodana Compingu u svibnju, dok je ostatak nastavio funkcionirati pod imenom Megatrend poslovna rješenja, a od jučer je u potpunosti preseljen u Buzin.
Nakon toga, Mario Jurić predstavio je mogućnosti korištenja računalnog vida - tehnologije koja je napredovala zadnjih godina i prema njegovim riječima klasifikaciju objekata danas radi jako dobro. U poslovanju se može koristiti na različite načine, a Jurić je predstavio primjer računalne procjene estetske kvalitete fotografije na temelju njezine tehničke kvalitete i ocjene njezine estetike. Navedena tehnologija može se koristiti za automatizaciju izbora vizualno najprivlačnijih fotografija.
Domagoj Marić i Tina Knežević predstavili su problem pretraživanja riječi u kontekstu toga da ono mora dati rezultate i za njihove različite oblike i sinonime. Pretraživanja s rangiranjem prema relevantnosti koristi se kod tražilica poput Googlea, QA sustava, virtualnih asistenata, pretraživanja kandidate u procesu selekcije, analize kompetitivnosti i slično
Predstavili su IBM Watson Discovery koji ima verziju za hrvatski jezik te primjere njegovog korištenja. DXC.technology uveo ga je u kontakt centre kako bi ljudskim agentima olakšao pronalaženje odgovora u različitim sustavima i tako smanjio duljine razgovora s korisnicima za 30 posto. Naftna tvrtka Woodside uštedila je vrijeme koje troše za pronalazak rješenja za probleme, a Football Fantasy League za čitanje statistike, komentara i sportskih vijesti kako bi predviđali uspješnost igrača na sljedećim utakmicama. Proizvođač žitarica Cerealto Siro njime je analizirao želje kupaca na raznim kanalima kako bi došao do ideja za nove proizvode poput rižinih keksa s lećom i graškom.
Nakon što je Renato Telen okupljenima predstavio novosti vezane uz obitelj IBM-ovih procesora Power10. uslijedila je prezentacija Megatrendovih partnera Cascade Informatika iz Mađarske koji se bave proizvodnjom zračnih plovila (airships). Riječ je o letjelicama sličnom čuvenom Zepellinu, koje trenutno proizvode u tri modela duljine 9, 14 odnosno 22 metra.
Navedene letjelice koriste se u civilne i vojne svrhe, a trenutno se najviše koriste u SAD-u i Izraelu. Iako izgledom drugačije, po načinu uporabe najusporedivije su s dronovima, u odnosu na koje imaju određene prednosti i nedostatke. Maksimalna brzina im je 120 kilometara na sat, doseg do 200 kilometara, a mogu se koristiti za let ili iza lebdenje na jednoj lokaciji.
Što se primjene tiče, mogu se koristiti za oglašavanje, nadzor u vojne i policijske svrhe, nadzor eventualne štete na objektima poput pruge ili plinovoda, kad infrastrukturu za broadcasting na sportskim i sličnim događajima i slično.