Tvrtka Fleksbit koja je razvila sustav ePrijave Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost našla se pod kritikama javnosti zbog nestabilnosti sustava, a rep.hr otkriva kako je upitan i način na koji je dobila natječaj.
Spomenuti sustav ePrijave Fonda srušio se u četvrtak prilikom prijave građana na natječaj za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća, To nije prvi put da je došlo do takvog problema, a čak su se već dogodili i na istom natječaju prije godinu dana. Fond je ovaj put brzo reagirao uz ispriku i objavio kako je natječaj privremeno odgođen. Na pitanje o tome tko je razvio navedeni sustav, portal Index.hr od Fonda je dobio odgovor kako se radi o tvrtki Fleksbit.
Rep.hr je istražio natječaje Fonda i otkrio kako se tvrtka Fleksbit još krajem 2018. godine zbog sukoba interesa sukladno Zakonu o javnoj nabavi nije smjela javiti (i nije javila op.a.) na natječaj Fonda za nabavu usluge izgradnje integralnog informacijskog sustava. Kako nam nije bilo jasno zbog čega je u tom natječaju Fleksbit bio na popisu tvrtki koje se na njega ne smiju javiti, poslali smo upit Fondu iz kojeg su pojasnili kako je direktor Fleksbita Tomislav Grigora tada bio vanjski član stručnog povjerenstva Fonda za izradu natječajne dokumentacije. Na taj natječaj se javio samo King ICT koji ga je dobio uz ponudu od 7,45 milijuna kuna plus PDV.
Par mjeseci kasnije, u veljači 2019. godine Fleksbit dobiva posao izrade pilota za web sustav za prijave za koji je procijenjena vrijednost bila 199.000 kuna plus PDV. Kako vrijednost tog natječaja nije premašila 200.000 kuna, on nije bio objavljen u Narodnim novinama, jer nije potpadao pod Zakon o javnoj nabavi. S time ne bi bilo nikakvog problema da taj natječaj nije bio tek uvod u kasnije natječaje veće vrijednosti. Njihova vrijednost bila je osam puta veća od pilota, a na njih se javljao samo Fleksbit.
Konkretno, dvije godine kasnije, na portalu Narodnih novina su objavljena dva natječaja vezana uz sustav za prijave. Prvi - za nastavak rada na (Fleksbitovom) pilotu na koji se javio samo Fleksbit uz ponudu od 599.900 kuna plus PDV, te u kolovozu ove godine drugi, za održavanje i proširenje sustava za web prijave korisnika sredstava Fonda. Na njega se Fleksbit uz ponudu od 998.000 kuna plus PDV ponovno javio jedini: U oba natječaja kriterij cijene iznosio je samo 40 posto, dok je vrijeme isporuke imalo utjecalo na odluku sa 60 posto.
"Krajnje neuobičajeno je da 60 posto odluke ovisi o roku isporuke. U praksi se pokazalo da se takvi argumenti koriste u namještenim natječajima jer unaprijed odabrani dobavljač već ima gotov proizvod" - rekao je konzultant Marko Rakar, komentirajući uvjete natječaja za rep.hr. Dodao je i kako je sami pad sustava do kojeg je došlo prije nekoliko dana u rangu školske pogreške i da je nevjerojatno da nakon toliko prethodnih problema nitko ne vodi brigu o tome.
Rep.hr poslao je upit Fondu o tome predstavlja li tako proveden natječaj kršenje Zakona o javnoj nabavi, s obzirom da je prekršeno načelo Zakona po kojem ona ne smije biti osmišljena s namjerom izbjegavanja primjene pravila o javnoj nabavi male, odnosno velike vrijednosti ili s namjerom da se određenim gospodarskim subjektima neopravdano da prednost.
"U postupku planiranja nabave Fond je predmet nabave odredio sukladno članku 203. ZJN 2016., poštujući pravo i obvezu da javni naručitelj određuje predmet nabave na način da predstavlja tehničku, tehnološku, oblikovnu, funkcionalnu ili drugu objektivno odredivu cjelinu. U predmetnom postupku Fond je u potpunosti sukladno Zakonu odredio predmet nabave i proveo odgovarajući Zakonom propisani postupak nabave." - odgovorili su iz Fonda.