Nacrt prijedloga zakona koji Hrvatska donosi u skladu s europskom Uredbom o zabrani geografskog blokiranja sada je postavljen na e-Savjetovanje, što znači da javnost može pokušati utjecati na eventualne izmjene.
E-Savjetovanje na temu Zakona bit će otvoreno do 13. rujna ove godine, a sami Zakon donijet će se najkasnije u prosincu. On se odnosi na tvrtke koje prodaju dobra i usluge u Europskoj uniji i predviđa novčane kazne za neopravdano blokiranje na temelju državljanstva, mjesta boravišta ili mjesta poslovnog nastana klijenta. Konkretno, one su predviđene za slučajeve kad se klijentu blokira ili ograniči pristup internetskom sučelju, preusmjeri ga se na internetsko sučelje drugačije od onoga kojem je htio pristupiti, osim ako sam izričito ne pristane, kad mu se nude drugačiji uvjeti kod dostave robe i slično. Zakon se za sada ne odnosi na usluge koje omogućuju pristup i korištenje djela zaštićenih autorskim pravima poput e-knjiga, glazbe i drugih sličnih sadržaja.
Prosječnom hrvatskom korisniku od hrvatske verzije zakona puno je zanimljivija činjenica da Uredba EU 2018/302 (PDF) stupa na snagu i u drugim državama Unije, što će rezultirati prestankom diskriminiranja hrvatskih kupaca.
Za provođenje hrvatske verzije zakona bit će zadužen Odjel za Europski potrošački centar u sklopu Ministarstva gospodarstva, a za provedbu Uredbe u slučaju spora između klijenata i trgovaca tržišni inspektori.