Hrvatska javnobilježnička komora u suradnji s Vijećem notarijata Europske unije (CNUE) planira nastaviti s digitalizacijom javnobilježničke službe u Hrvatskoj, te se uključiti u projekte povezivanja aplikacija i registara pojedinih Komora članica CNUE.
Početkom godine je na dužnost predsjednika CNUE stupio Giampaolo Marcoz, javni bilježnik iz Italije koji je u suradnji s predsjednicom HJK Zvijezdanom Rauš-Klier usuglasio potrebu uspostave digitalne platforme kojom će se povezati postojeće aplikacije i digitalni-alati svih Komora članova CNUE. Naime, u 22 države članice EU djeluje oko 44.000 javnih bilježnika, koji sa preko 200.000 suradnika u njihovim uredima čine razvijenu mrežu preventivne pravne zaštite, dostupnu građanima i kompanijama.
U mnogim nadležnostima javnih bilježnika sve je više elemenata inozemnosti, pogotovo je to slučaj u predmetima obiteljskog, nasljednog i trgovačkog prava. Sve je više osoba koji imaju imovinu u više država članica EU, te građana s različitim državljanstvima povezanih obiteljskim i poslovnim odnosima, odnosno onih koji žive izvan zemlje podrijetla. Stoga, javni bilježnici uz nacionalno pravo države koja ih je imenovala primjenjuju i pravo EU, a u određenim slučajevima i pravo drugih država članica EU ili trećih država. Slijedom toga se nužnom pokazala i uspostava razmjene pouzdanih pravnih informacija između javnih bilježnika iz raznih država.
Građani i gospodarstvo diljem EU, uključujući Hrvatsku, ali i Europska komisija i ostale EU institucije imati će tako na raspolaganju javnobilježničku službu kao povezanu, digitaliziranu i modernu javnu službu, koja se ravnopravno s ostalim dijelovima pravosuđa uključuje u postupke digitalne prekogranične pravosudne suradnje i kontinuirane stručne edukacije na razini Europske unije.
Predsjednica HJK Rauš-Klier ističe da je postupak digitalizacije jedan od visokih prioriteta hrvatskog notarijata. „Do danas je realizirano i dovršeno nekoliko segmenata digitalizacije hrvatskog javnog bilježništva i svi su ostvareni kroz razvoj jedinstvene aplikacije za rad javnih bilježnika eNotar. Ovim putem javni bilježnici ostvaruju pristup raznim državnim bazama podataka, kao što su baze podataka Ministarstva unutarnjih poslova, baze podataka Ministarstva financija - Porezne uprave (sustav OIB), Zemljišnih knjiga i Sudskog registra, Obrtnog registra, a moguće je proširenje i na druge baze podataka raznih ministarstva i drugih državnih tijela. Dodatni projekti koje planiramo realizirati samostalno ili uz pomoć CNUE-a i članica ove asocijacije, biti će usmjereni na daljnju modernizaciju službe javnih bilježnika u RH, za što se od strane Ministarstva pravosuđa i uprave RH stvara zakonska i podzakonska normativna infrastrukutra, a čime ćemo značajno olakšati procese za sve građane i pravne osobe u našoj zemlji i ostalim članicama EU“ naglašava Rauš Klier.
Čak i za hrvatske građane koji žive izvan EU, hrvatski javni bilježnici će uskoro biti dostupni putem plaforme za rad javnih bilježnika na daljinu, čija je izrada u tijeku.
CNUE i HJK dalju digitalizaciju javnog bilježništva vide na način da se uz primjenu najnovije informacijske tehnologije očuva visoki nivo pravne i računalne sigurnosti te se u tome smislu zalažu i za adekvatne promjene eIDAS Uredbe u segmentu službenih radnji javnih bilježnika.
Preko nove web stranice CNUE se, na prikladan način, daje niz osnovnih korisnih informacija za građane zainteresirane za prekogranično nasljeđivanje, obiteljske odnose, zaštitu ranjivih skupina, kupnju nekretnina u inozemstvu i slično. Značajan dio informacija je i na hrvatskom jeziku.