Tvrtka Epic Games koja je razvila popularnu igru Fortnite pristala je platiti 520 milijuna američkih dolara zbog kršenja zakona o privatnosti djece i zavaravajućeg sučelja.
Kako javlja CNN, Fortnite je prikupljao osobne podatke o djeci mlađoj od 13 godina bez dobivanja provjerljivog pristanka njihovih roditelja. Epic Games će radi toga platiti 275 milijuna dolata Saveznoj trgovinskoj komisiji SAD-a.
U drugoj i zasebnoj nagodni, Epic Games će komisiji platiti 245 milijuna dolara, koji će potom biti isplaćeni kao povrat novca potrošačima (i djeci i odraslima, op.a.) koji su oštećeni zbog zavaravajućeg dizajna korisničkog sučelja. NBC pojašnjava kako se radilo o "kontraintuitivnom, nedosljednom i zbunjujućom" konfiguraciji gumba, praksi zvanoj dark patterns, kojom je Epic navodno zaradio stotine milijuna dolara u neovlaštenim naplatama potrošačima.
Povodom nagodbe, na svom blogu se oglasio i Epic Games, koji je svoje pogreške pokušao ublažiti ističući kako su prihvatili nagodbu jer im je stalo do zaštite potrošača i pružanja najboljeg iskustva. Ukratko, iz njihovog bloga može se zaključiti kako je ključni problem bio u tom što igračima u određenim situacijama nije bilo sasvim jasno da se neke kupnje u igri provode instant naplatom stvarnog novca.
Prema Wall Street Journalu, tržišna vrijednost Epic Gamesa procjenjuje na 32 milijarde dolara.