Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je nedavno brošuru o ulaganju u ICT u Hrvatskoj.
Iako se čini da je brošura objavljena još u studenom prošle godine, neke državne institucije navode kako je objavljena prošlog tjedna pa je tek sada primijećena u javnosti. Navedena brošura zove se Invest in ICT in Croatia (PDF), a značajan dio brošure otpada na prezentacije ICT tvrtki. Jedan od korisnika Linkedina skrenuo je pozornost na to kako u brošuri nema niti jedne tvrtke iz Osijeka, no činjenica je da - osim Infobipa čije je sjedište u Vodnjanu - u brošuri nema niti jedne tvrtke koja ima sjedište izvan Zagreba. Zanemarene su tako sve uspješne ICT tvrtke u Splitu, Rijeci i Osijeku, a s obzirom da brošura ima naglasak na investicijama, zanimljivo je da u njoj nisu ni Rimac Automobili (koji također nemaju sjedište u Zagrebu).
Konkretno, tvrtke navedene u brošuri su: A1, Atos, Ericsson Nikola Tesla, Five, IBM, IN2 Group, Oracle, Siemens, Hrvatski Telekom, Combis, Telemach, Agrivi, CROZ, Infinum, Infobip, Infodom, King ICT, Microblink, Nanobit, Span i Q Agency. S obzirom da je smisao brošure investiranje, zanmljivo je kako su se na popisu našle i neke globalne tvrtke koje investicije sigurno ne traže u Hrvatskoj, poput IBM-a i Oraclea, zbog čega smo tijekom pisanja članka ministarstvu poslali upit vezano uz kriterij koji se koristio prilikom sastavljanja liste.
Osijek Software City na Linkedinu je objavio komentar iz kojeg se vidi kako su na njihovo pitanje o izostanku osječkih tvrtki dobili odgovor kako jednostavno nisu uspjeli obuhvatiti sve tvrtke, ali će ih dodati u sljedećim verzijama kada se bude osvježavala brošura.
Osim tvrtki, brošura nabraja i hrvatske visokoškolske ICT ustanove, kao i brojne sudionike ICT eko-sustava.