Korištenje nelicenciranog softvera privatne korisnike godišnje košta 22 milijarde dolara, a tvrtke više od 114 milijardi dolara, pokazalo je istraživanje koje je za Microsoft proveo IDC.
Usprkos rizicima, neki korisnici aktivno traže piratski softver kako bi uštedjeli novac, pri čemu se jedan od tri privatna korisnika te tri od deset tvrtki izlaže višestruko većoj opasnosti gubitka podataka te ugrožavanju sigurnosti i privatnosti. Istraživanje ukazuje da je zlonamjeran kod prisutan u 45 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta, u čak 78 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta i peer-to-peer mreža, a 36 posto nelicenciranog softvera sadržavalo je „trojanske konje“ i neželjene oglase.
Neke će inačice piratskog softvera prikupljati informacije o korisnikovom unosu teksta kroz tipkovnicu, čime ga izlažu opasnosti od krađe osobnih i financijskih podataka. Drugi može uključiti mikrofon i kameru računala na daljinu, omogućavajući tako kriminalcima uvid u domove i urede korisnika, pa čak i konferencijske dvorane. Stoga i ove godine, u sklopu „Play It Safe“ kampanje, ukazujemo na važnost korištenja licenciranog softvera s ciljem svođenja mogućnosti krađe podataka i ugrožavanja privatnosti na apsolutni minimum, naglasila je Suzana Eterović, Voditelj partnerske mreže i aktivnosti vezanih uz zaštitu intelektualnog vlasništva, Microsoft Hrvatska.
Kad je riječ o softverskom piratstva zanimljivo je i istraživanje BSA Hrvatska koje pokazuje da je ono u Hrvatskoj u opadanju, ali sa stopom od 53 posto da i dalje prisutno u zabrinjavajućem opsegu što je više od prosjeka zemalja EU. Pri tome je glavni razlog korištenje nelicenciranog softvera neznanje, a ne financijska korist.