Tvrtka Nano Energies, prvi neovisni agregator električne energije u Hrvatskoj, održala je jučer sastanak s partnerima i medijsko predstavljanje.
Riječ je o češkoj tvrtki koja ima 135 zaposlenih, a prisutna je u Češkoj, Slovačkoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, a od 2021. godine i u Hrvatskoj.
Nano Energies okuplja tvrtke koje proizvode električnu energiju ili imaju industrijska postrojenja koja je mogu trošiti i koristi ih kako bi njihovom proizvodnjom ili potrošnjom struje balansirala električnu mrežu ovisno o tome ima li ona u nekom trenutku manjak ili višak električne energije. Na taj način ostvaruje prihod koji dijeli s klijentima. Neki od uređaja za proizvodnju i potrošnju električne energije koje Nano Energies agregira su bioplinska postrojenja, kogeneracijska postrojenja, dizel agregati, postrojenja na biomasu, male hidroelektrane, pumpe, električni bojleri, kompresori i rasvjeta, a neke od tvrtki s kojima surađuje Drvna industrija Ravlić i Energija Gradec.
Većina prihoda - 70 do 90 posto prihoda dolazi od rezervacije snage, odnosno teoretske spremnosti tvrtki da reagiraju kad je to potrebno sustavu, dok 10 do 30 posto od aktivacije, odnosno poduzimanja konkretnih poteza kad je balansiranje potrebno.
Nano je za potrebe automatske kontrole i optimizacije razvio softver Dflex, koji prati trenutno stanje uređaja, proizvodnju ili potrošnu energije, zahtjeve za minimalne ili maksimalne projekcije, kvarove i zastoje u radu. Automatski upravlja opremom klijenta poštujući operativni plan i zadana ograničenja i uvjete.
Na dijelu namijenjenom partnerima predstavljeni su i primjeri ostvarivanja prihoda. Primjerice, veliki poljoprivredni proizvođač koji koristi 2,5 MW + 2 MW energije na osvjetljenje i kogeneracijska postrojenja tijekom otprilike 18 000 radnih sati može ostvariti godišnju zaradu u iznosu većem od 170 000 eura. Sličan je slučaj s proizvodnom tvrtkom u Hrvatskoj koja koristi dizelske generatore kapaciteta od 2 MW tijekom otprilike 11 000 radnih sati godišnje. Uz postojeće tržišne cijene električne energije učinkovito upravljanje energijom može rezultirati uštedom do 110 000 eura godišnje. U sektoru logistike dizelski generator kapaciteta od 1 MW koji radi 4500 sati uz postojeće cijene električne energije može ostvariti ukupnu godišnju uštedu od više od 24 000 eura. Međutim, bitno je naglasiti da su gore navedeni iznosi samo dio ukupnih prihoda koje klijent može ostvariti, a proizlaze iz pripravnosti njihovih uređaja da promjene svoju radnu točku u zahtijevanom trenutku. Dodatna zarada odnosi se na samu energiju uravnoteženja koju će uređaji ponuditi u trenutku zahtjeva za aktivacijom operatora prijenosnog sustava.