Kandidat za gradonačelnika Zagreba Miroslav Škoro u medijima se često spominjao kao bivši suvlasnik tvrtke Omega software, no do sada se nije postavljalo pitanje kako je došao do udjela u toj tvrtki.
To pitanje je zanimljivo jer njegov primjer odudara od primjera trenutnih suvlasnika te tvrtke. Naime, pregledom Linkedina i sudskog registra, može se vidjeti da su šestorica od trenutnih sedam suvlasnika bili i zaposlenici tvrtke, od čega petorica i prije nego su udio dobili ili kupili. Suvlasnica Margaret Meštrović Matić nema Linkedin profil, pa nije poznato je li bila i zaposlena u tvrtki, no njen udio ne iznenađuje jer je u IT krugovima poznata kao žena ranijeg većinskog suvlasnika Ivana Matića.
Prema podacima iz Sudskog registra, Škoro je udio u Omegi imao od 2011. do 2020. godine, a prema informacijama iz medija, visina njegovog udjela u tvrtki iznosila je pet posto. Kako se radi o malom udjelu dobivenom znatno nakon osnivanja tvrtke, atipičan je i kao potencijalni investitor kojeg bi tvrtka trebala radi privlačenja dodatnih financijskih sredstava. S obzirom da je on prije 2011. godine bio poznat samo kao glazbenik i političar koji je 2008. godine bio saborski zastupnik, a članstvo u saborskom Odbora za informiranje, informatizaciju i medije jedina je poznata funkcija koja ima minimalnog dodira s IT-em, mnoge bi moglo zanimati kako je došlo do njegovog interesa baš za tu tvrtku. Još 2014. godine, Jutarnji list postavio mu je pitanje je li njegova uloga u tvrtki bila lobistička, s obzirom na njegovu političku ulogu i činjenicu da je tvrtka poznata po brojnim poslovima za državu i Grad Zagreb. Portal Telegram naveo je kako je vrijednost poslova tvrtke s Gradom Zagrebom u devet godina iznosila više od 139 milijuna kuna, a pregled izvršenja državnog proračuna od 2013. godine do danas otkriva kako je vrijednost poslova koje je ta tvrtka imala s ministarstvima i sličnim tijelima iznosi oko 62 milijuna kuna, što se odnosi samo na poslove s državom koje su vezane uz proračun.
Iz tog razloga rep.hr je Omega softwareu i Miroslavu Škori postavio pitanje o tome kako je došlo do njihove suradnje, odnosno kako je on dobio ili kupio udio u toj tvrtki.
Iz Omega softwarea odgovorili su kako s obzirom da se upit ne odnosi na redovno poslovanje Društva ili na javno objavljene informacije nisu u mogućnosti odgovoriti na to pitanje. Tvrtka sukladno poslovnoj strategiji društva, planovima i ciljevima organizacije te raspoloživim resursima planira i provodi svoje prodajne i razvojne aktivnosti, te stoga ne može komentirati poslovne odluke drugih osoba ili poslovnih subjekata.
Ovaj odgovor je neobičan ako je uloga trenutnog kandidata za gradonačelnika Miroslava Škore tada bila investitorska, s obzirom da logika nalaže da je privlačenje investitora nešto što bi trebalo biti sukladno poslovnoj strategiji društva. Također - prema podacima iz sudskog registra, u trenutku ulaska Škore u vlasništvo tvrtke nitko od suosnivača tada nije izašao iz nje.
Škoro je odgovorio na pitanja koja mu je rep.hr poslao te njegove odgovore prenosimo u nastavku teksta.
Kako to da ste se odlučili kupiti udio u Omega softwareu i koji je bio glavni financijski motiv za ulaganje baš u tu IT tvrtku?
Glavni motiv za ulaganje u bilo što, za svakoga tko ulaže pa tako i za mene, je naravno zarada. IT sektor je jedan od najbrže rastućih sektora i ulaganje baš u taj sektor za mene je bio logičan nastavak ulagačkih aktivnosti. Naime, kao što je vidljivo iz moje imovinske kartice, dioničar sam i HT-a te tvrtke Monperin.
Kako ste došli do informacije da je moguće kupiti udio u Omegi, i jeste li se tada interesirali za neke druge IT tvrtke (koje?)
Moj primarni interes su oduvijek bila prava vlasnika glazbenih djela i u toj sferi sam upoznao puno različitih ljudi iz različitih djelatnosti, pretežito kreativne industrije. Od glazbenika, novinara, odvjetnika, pa u krajnjoj liniji i informatičara i IT-ovaca i komunikacijskih stručnjaka jer se eksploatacija glazbe preselila u sasvim nove formate i modele konzumacije. Tako sam se upoznao i s nekima od kreativaca okupljenih u Omegi i odlučio diverzificirati portfolio svojih investicija i sfera djelovanja, a opet ostati blizak kreativnim industrijama i industrijama doživljaja.
Koji je bio razlog za prodaju udjela 2020. godine?
Iako sam bio manjinski suvlasnik, s udjelom od pet posto, i nisam imao nikakvih upravljačkih prava niti utjecaja na poslovnu politiku tvrtke Omega software, prodao sam udjele jer nisam želio da moj politički angažman bude opterećenje za tvrtku u bilo kojem smislu. Nitko ne govori da u tom poduzeću radi preko stotinu vrhunskih mladih inženjera i stručnjaka koji su u stanju ponuditi rješenja na svjetskoj razini. Umjesto da smo na to ponosni i da ih potičemo, pojedinci rade sve da ih diskreditiraju.