Hrvatske institucije zakazale, EU krenula s uhićenjima u aferi Softver

Hrvatske institucije zakazale, EU krenula s uhićenjima u aferi Softver

Uhićenja bivše ministrice Gabrijele Žalac, ravnatelja SAFU-a Tomislava Petrica, Mladena Šimunca i Marka Jukića pokazala su kako država tolerira namještanja natječaja dok god se ne uključi Europska unija.

Navedena uhićenja dogodila su se jučer, po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja koji ima veće ovlasti od Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) i može pokretati istrage, kazneni progon i podizati optužnice za kaznena djela kojima se šteti financijskim interesima Europske unije.

Priča je započela 2017. godine, kada je Ministarstvo regionalnog razvoja tvrtkama Razvojna platforma j.d.o.o. i Micro projekt d.o.o. dodijelilo posao nabave IT platforme za strateško planiranje i upravljanje razvojem procijenjene vrijednosti 9,86 milijuna kuna plus PDV. Na navedeno rješenje žalio se King ICT (PDF), zbog čega je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave srušila natječaj.

2018. godine Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova ponovno raspisuje natječaj za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. Procijenjena vrijednost natječaja bila je 13 milijuna kuna plus PDV, a na natječaj se tada javila samo jedna zajednica ponuditelja u kojoj su bili Ampelos i Infodom, o čemu je rep.hr tada pisao. Kako je Telegram danas objavio, direktori Ampelosa i Microprojekta Mladen Šimunac i Marko Jukić dogovorili su se da se na ovaj natječaj javi Ampelos, kako bi se izbjeglo javljanje istih tvrtki koje su se javile na prvom natječaju.

Ako je suditi po jučerašnjim uhićenjima, ministrica je imala aktivnu ulogu u namještanju natječaja, dok je SAFU tolerirao nedostatke natječaja. Teško je reći je li ovaj put zakazala i Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, s obzirom da je odbacila žalbu tvrtke Enel-Split (PDF), u kojoj se upozoravalo na nelogičnosti i nepravilnosti u natječaju. Enel-Split je primjerice tvrdio kako je zahtjev za isporuku gotovog funkcionalnog rješenja u roku 30 dana kontradiktoran, jer nije jasno po kojim je to kriterijima gotovo funkcionalno rješenja ako se nakon isporuke prilagođavaju funkcionalnosti 12 mjeseci. Komisija je tada utvrdila kako Enel-Split nije dokazao kako se rokom od 30 dana pogoduje nepoznatom gospodarskom subjektu.

Još jedna institucija koja je u cijeloj priči zakazala je bio USKOK, koji - kako mediji pišu ovih dana - nakon istrage u cijeloj priči nije vidio ništa sporno. Srećom, Ured europskog javnog tužitelja koji je osnovan prije samo pet mjeseci tome je pristupio ozbiljnije, pa je došlo do uhićenja. Dvoje hrvatskih tužitelja koji rade u Uredu očito su dobro odradili svoj posao, no odluka će kao i inače biti na hrvatskim sudovima - još jednoj instituciji u čiju učinkovitost mnogi ne vjeruju.

U nastavku se može pročitati i današnje priopćenje MUP-a, u kojem se vidi za što se tereti uhićena četvorka:

Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u koordinaciji s Uredom europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj proveli su kriminalističko istraživanje nad četvero hrvatskih državljana (1979., 1981., 1969. i 1984.) zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta.
 
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnova sumnja da je tijelo državne uprave 2017. godine izravnim pregovaračkim postupkom nabave, bez prethodne objave javnog poziva, dakle suprotno odredbama Zakona o javnoj nabavi, pokrenulo postupak nabavke programskog rješenja procijenjene vrijednosti 9.860.000,00 kuna (bez PDV-a) od zajednice ponuditelja dvaju trgovačkih društava u kojima je osnivač i direktor trećeosumnjičeni (1969.). Navedeni postupak je poništen po odluci Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, temeljem žalbe koju je uložilo jedno trgovačko društvo.
 
Nakon toga, tijelo državne uprave je 2018. godine provelo prividno uredan otvoreni postupak javne  nabave  precijenjene vrijednosti 13 milijuna kuna (bez PDV-a), s rokom isporuke robe od 30 dana, pri čemu su tehničke i funkcionalne specifikacije nabave programskog rješenja preuzete iz postupka nabave iz 2017. godine. Navedene specifikacije su na traženje i po odlukama prvoosumnjičene (1979.), tada čelnice tijela državne uprave, i u dogovoru s drugoosumnjičenim (1981.), čelnikom državne agencije, prilagođene upravo proizvodu koji već imaju trgovačka društva povezana s trećeosumnjičenim (1969.).
 
Tako je trećeosumnjičeni, znajući da su natječajni uvjeti prilagođeni njegovom proizvodu, dogovorio s četvrtoosumnjičenim (1984.) da ispred dvaju trgovačkih društava podnese ponudu tijelu državne uprave u precijenjenom iznosu od 12.991.000,00 kn (bez PDV-a) za program (ponudili su isti proizvod, kakav je ponuđen na ranije navedenom natječaju iz 2017. godine).
 
Na otvoreni postupak javne nabave javila se jedino zajednica ponuditelja (dva trgovačka društva u vlasništvu četvrtoosumnjičenog). Ponuda je nakon pregleda ocjenjena važećom, pri čemu je nerealno ugovorena cijena u iznosu od 16.238.750,00 kuna (12.991.000,00 kn + 3.247.750,00 kn PDV), a koja je i plaćena.
 
S obzirom da je procjena maksimalne tržišne vrijednosti programa utvrđena u iznosu od 2.770.000,00 kuna s PDV-om, postoji sumnja da je u predmetnom pravnom poslu tijelo državne uprave sklopilo štetan ugovor kojim je isplatilo višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda u iznosu od 13.448.750,00 kuna na štetu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske.
 
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene osobe predane su pritvorskom nadzorniku, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Uredu europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj zbog sumnje da su počinile:
 
prvoosumnjičena (1979.) – kaznena djela Zlouporaba položaja i ovlasti te Trgovanje utjecajem,
drugoosumnjičeni (1981.) - kazneno djelo Zlouporabe položaja i ovlasti,
trećeosumnjičeni (1969.) – poticanje na kazneno djelo Zlouporaba položaja i ovlasti te
četvrtoosumnjičeni (1984.) – pomaganje u kaznenom djelu Zlouporabe položaja i ovlasti.
 
Također, policija je podnijela kaznenu prijavu i protiv dvaju trgovačkih društava.