Prema podacima godišnjeg istraživanja o informacijskoj tehnologiji Svjetskog gospodarskog foruma Hrvatska se nalazi na rekordnom 45. mjestu od 142 države svijeta po spremnosti korištenja informacijskih i komunikacijskih tehnologija.
Švedska, Singapur i Finska i dalje su vodeće zemlje svijeta po spremnosti za korištenje ICT-a u smislu utjecaja na nacionalnu konkurentnost prema ovogodišnjem istraživanju WEF-a, dok su najznačajniji napredak ostvarile Nizozemska s 11. mjesta na šesto, te Ujedinjeno Kraljevstvo koje je ušlo u najkonkurentnijih deset država, objavilo je Nacionalno vijeće za konkurentnost na stranicama konkurentnost.hr.
Najveće zemlje bilježe zamjetan pad, pa su tako Sjedinjene Američke Države pale na osmo mjesto, a Kina je izašla iz top pedeset i zauzela 51. mjesto, međutim u izračunu konačnog ranga se ove godine koristi nova metodologija ocjene i izračuna spremnosti na korištenje ICT-a, pa izravna usporedba s prethodnim razdobljima nije potpuno precizna. Hrvatska je ove godine rangirana na povijesno najboljem 45. mjestu, što je skok od devet mjesta u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na ostale države regije samo Slovenija ima bolji indeks i nalazi se na 37. mjestu. Utjecaj ICT-a Srbije i Bosne i Hercegovine nešto je slabiji, pa su tako na globalnoj ljestvici smještene na 84. i 85. mjestu, a Crna Gora ima isti indeks kao i Hrvatska i nalazi se na 46. poziciji. Najzaslužniji za vrlo dobru poziciju Hrvatske je kategorija Dostupnost, u okviru podindeksa Spremnost, koja obuhvaća cijene korištenja mobitela, cijene korištenja širokopojasnog interneta, te konkurencije usluga interneta i telefonije, i prema kojoj smo na 19. poziciji. Najlošije smo pozicionirani u kategorijama poslovnog korištenja (79) i vladinog korištenja (82).
"Hrvatska je ovogodišnjim rezultatima poboljšala svoju poziciju te je bolje rangirana od niza zemalja Europske Unije. Sa zadovoljstvom mogu istaknuti činjenicu da je rang ICT-a najviša pozicija Hrvatske na globalnoj ljestvici konkurentnosti. Primjenom ICT-a možemo osigurati prosperitet, no da bismo dosegli tehnološki standard moramo se usmjeriti na poticanje ulaganja u tehnologije, obrazovanje i inovacije kao ključnih uvjeta bržeg razvoja naše zemlje", istaknuo je Ivica Mudrinić, predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Cjelokupno izvješće Svjetskog gospodarskog foruma može se pronaći na službenim stranicama.