Hoće li projekt Wi-fi mreže u Zagrebu na kraju koštati 4,6 milijuna eura?

Hoće li projekt Wi-fi mreže u Zagrebu na kraju koštati 4,6 milijuna eura?

U sredini trajanja natječaja za izgradnju zagrebačke Wi-Fi mreže u centru, stručna služba gradonačelnika nadopunila je natječajnu dokumentaciju idejnim projektom koji otkriva nove informacije o projektu.

Kao što je rep.hr već pisao, na Narodnim novinama prvo je objavljen natječaj iz kojeg se moglo zaključiti kako Bandić želi realizirati projekte svojih konkurenata, a nakon upita jedne od zainteresiranih tvrtki za područje koje Wi-Fi mreža mora pokrivati uslijedio je i odgovor na to pitanje.

Pilot projekt vrijedan 130.000 eura, a prva i druga faza 6,5 milijuna

Nova nadopuna natječaja objavljena je jučer na Narodnim novinama dostupna je registriranim korisnicima, a otkriva kako je pokrivanje užeg centra, posao procijenjen na vrijednost 130.000 eura odnosno milijun kuna, tek pilot faza cijelog projekta. Uspješnost pilot faze mjerila bi se praćenjem broja i zadovoljstva korisnika, a osnovni poslovni rezultat koji se očekuje je minimalno 50.000 povremenih i oko 2000 svakodnevnih korisnika u razdoblju od godinu dana. Prema idejnom projektu, ona bi trajala 14 mjeseci, a nakon nje bi teoretski mogla uslijediti prva faza vrijedna dva milijuna eura, a 18 mjeseci kasnije i druga faza vrijedna čak 4,5 milijuna eura. U idejnom projektu navodi se kako bi se prva i druga faza za razliku od pilota dijelom ili u potpunosti financirale iz EU fondova.

U prvoj fazi bežična mreža dobila bi niz novih namjena

Prva faza obuhvaćala bi spajanje postojećih pilot metri wi-fi zona-otoka u jedinstveni Metropolitan Area Network sustav koji bi pokrivao bežičnim uslugama širi centar grada Zagreba, unaprješenje gradske optičke mrežne infrastrukture i širenje namjene bežične mreže s turističke na video i glasovne aplikacije, parking kontrolu, očitanje brojila, održavanje gradskih cesta i površina, nadzor gradskog prijevoza i cestovnog prometa općenito. Druga faza proširila bi sve usluge sa šireg centra prema periferiji.
 
Zanimljivo je i da je u novom idejnom projektu objavljena i karta koja otkriva koji bi prostor Zagreba pokrivala pilot faza, a on je veći od prostora koji je opisan u ranijem odgovoru na pitanje jedne od tvrtki i obuhvaća tri kvadratna kilometra. Teško je predvidjeti hoće li se natječaj nadopunjavati novim informacijama prije isteka 21. siječnja, no jasno je da kontinuirane izmjene i manjak informacija pri njegovom početku otežavaju posao zainteresiranim tvrtkama. Iz objavljene dokumentacije također nije jasno hoće li tvrtka koja dobije pilot projekt biti zadužena i za sljedeće puno isplativije faze projekta ili će se raspisivati novi natječaj.

Nakon ironičnog upita ispravljeni propusti u natječaju

Zanimljivo je spomenuti kako je jutros ured gradonačelnika ponovno nadopunio dokumentaciju, nakon niza kritičkih pitanja jedne od strana zainteresiranih za natječaj. Na ironično izrečenu primjedbu kako na svijetu ne postoji tehnologija koja može osigurati traženih 300 Gbps na 802.11n sučelju, odgovoreno je kako se traži 300 Mbps na 802.11n sučelju. Novi upit o pojašnjenju ima i druge dijelove koji pokazuju površnost u pisanju prve verzije natječaja, pa tako nisu izvršena nikakva mjerenja već su određeni podaci napisani proizvoljno, a nakon ponovljene primjedbe kako se u troškovniku ne navode količine opreme objavljen je i novi troškovnik.