Hrvatski studio za razvoj videoigara Gamechuck, jedna od rijetkih IT tvrtki koja prava zaposlenih voli promovirati preko sindikata, potpisala je jučer Aneks Kolektivnog ugovora s Novim sindikatom.
Gamechuckov Kolektivni ugovor koji je potpisan u svibnju bio je prvi takav u hrvatskoj gaming industriji, a radnicima je donio beneficije poput radnih dana koji se sastoje od šest sati rada i 45 minuta pauze. Promjene u Aneksu donijet će im veći broj neradnih dana i veće plaće. Bruto plaća radnicima se uvećava za 11 posto, a kroz dodatno povećanje neoporezivih primitika, ukupni primitak radnika uvećava se za 13.8 posto. Datum potpisivanja aneksa, 29. studenog (datum na koji se u bivšoj Jugoslaviji slavio Dan Republike, op.a.) u Gamechucku je postao neradni dan, a dodatne neradne dane Gamechuckovci su dobili u situacijama kad blagdani ili državni praznici padaju na neradni dan, jer im kolektivni ugovor propisuje kako će tada dobiti neradni dan sljedećeg radnog dana.
„Povišica plaća nudi odgovor na visoku stopu inflacije, a potpisivanje Aneksa Kolektivnog ugovora simbolično je obilježeno uveđenjem novog praznika za naše radnike. Ovo je značajan dan za Gamechuck, ali i za gaming industriju u Hrvatskoj općenito. Gamechuck bio prvi u usvajanju Kolektivnog ugovora za svoje radnike, a sada ima i prvi Aneks Kolektivnog ugovora što možemo zahvaliti odličnoj suradnji s Novim Sindikatom koji je bio susretljiv i strpljiv oko svakog našeg prohtjeva”, izjavio je Igor Gajić, sindikalni povjerenik u Gamechucku.
„Od kad smo potpisali Kolektivni ugovor, odnosi su puno uređeniji, radnici su jako zadovoljni sa 6-satnim radnim danom, a transparentno vođenje financija dovodi do zrelijih poslovnih odluka. Sukladno tome, protekli mjeseci su doveli do znatnog rasta prihoda i produktivnosti te smo sukladno tome u stanju povećati materijalna i nematerijalna prava svih radnika”, rekao je Aleksandar Gavrilović, direktor i suosnivač Gamechucka.
Kolektivni ugovor radnicima je donio transparentnost plaća i poslovanja poduzeća, 10 posto udjela u dobiti, već spomenuto skraćeno i fleksibilno radno vrijeme, veći broj godišnjih i slobodnih dana, bolju kontrolu nad autorskim pravima, zaštitu dostojanstva radnika, uplatu u treći mirovinski stup te plaćen godišnji sistematski pregled. Više detalja dostupno je u Kolektivnom ugovoru i Aneksu.