Europska unija kaznila je danas tvrtku Meta zbog prenošenja podataka Facebook korisnika iz Europe u SAD, što je suprotno GDPR-u.
Riječ je o rekordnoj kazni u visini 1,2 milijarde eura, što primjerice odgovara cjelokupnom globalnom prihodu Infobipa u 2021. godini. Kazna nije zanemariva ni za Metu, koja je jedna od top 10 IT tvrtki s najvećim prihodima - u 2022. godini su iznosili 107 milijardi eura, uz dobit od 21 milijardu eura.
The New York Times pojašnjava kako je kazna izdana jer prema odluci visokog suda EU iz 2020. godine podaci s druge strane Atlantika nisu dovoljno zatićeni od američkih tajnih službi, a Meta od tada do danas nije poduzela radnje kako bi oni bili skladišteni u Europi. Kazna se odnosi samo na Facebook, a ne na Instagran i Whatsapp koji su također u vlasništvu Zuckerbergove tvrtke Meta. Meta sada ima pet mjeseci kako bi se uskladila s propisima i fotografije,
Meta je rekla da će se žaliti na odluku i da neće biti trenutnog prekida Facebookovih usluga u Europskoj uniji. Žalba bi mogla rezultirati dugotrajnim pravnim postupkom.
Slučaj protiv Mete proizlazi iz američkih politika koje obavještajnim agencijama daju mogućnost presretanja komunikacija iz inozemstva, uključujući digitalnu korespondenciju.