Egipat špijunirao disidente spywareom iz Makedonije

Egipat špijunirao disidente spywareom iz Makedonije

Spyware malo poznate makedonske tvrtka Cytrox koristio se prošle godine u aferi špijuniranja dvojice egipatskih disidenata.

Takav softver primarno je namijenjen kako bi obavještajne agencije mogle špijunirati kriminalce i teroriste, no dogodi se da se koristi i za špijuniranje novinara, političara i drugih ljudi koje se ne bi smjelo špijunirati. Kanadski Citizen Lab objavio je krajem prošle godine detaljan članak o jednom takvom skandalu u kojem su otkrili ulogu makedonske tvrtke Cytrox u špijuniranju dva Egipćanina - Aymana Noura - političara u egzilu i neimenovanog egipatskog novinara u egzilu. Njih se špijuniralo Predator spywareom koji je razvio i prodao spomenuti Cytrox i Pegasus spywareom znatno poznatije tvrtke NSO Group.

Mobiteli oba Egipćanina Predatorom su zaraženi u lipnju prošle godine, a spyware ih je zarazio nakon što su kliknuli na fotografiju s linkom poslanom WhatsAppom. Obojica su na mobitelima koristili tada najaktualniju 14.6 verziju iOS-a, a navedene fotografije bile su posebni gifovi s linkovima, koji su izgledali kao da vode na neke egipatske stranice. Klik na takav link iskoristio je sigurnosni propust u mobitelu i instalirao softver za špijunažu. Ayman Nour je u nekom trenutku postao sumnjičav nakon što je uočio kako se njegov iPhone prilično zagrijava. Detaljnije informacije o izvođenju Predatorovih naredbi na iPhoneu koje su uslijedile prilikom preuzimanja spywarea mogu se pronaći u točki 2.2. već spomenutog Citizen Lab članka.

Daljnjim skeniranjem servera Predator spywarea i dostupnih tema fotografija koje su se slale Whatsappom, u Citizen Labu su zaključili kako taj spyware osim u Egiptu vjerojatno ima korisnike i u Armeniji, Grčkoj, Indoneziji, Madagaskaru, Omanu, Saudijskoj Arabiji i Srbiji.

30-GODIŠNJAK NA ČELU ŠPIJUNSKOG STARTUPA

Što se Cytroxa tiče, taj startup  je pokrenut 2017. godine u Sjevernoj Makedoniji, a prema podacima iz sudskih registara tvrtke ima još u Mađarskoj i Izraelu. Prema podacima na Linkedinu koji su u međuvremenu uklonjeni, CEO tvrtke je 30-godišnji Ivo Malinkovski (njegova fotografija s Pinteresta može se vidjeti u vrhu ovog članka op.a.),a portal Balkan Insight tvrdi kako su ga osnovali petoro Izraelaca i jedan Mađar, dok se kao 'pravi vlasnici' spominju jedan 70 godišnju izraelski biznismen i veteran izraelskog zrakoplovstva Meir Shamir. Kada se Cytrox našao u financijskim problemima spasio ga je 2018. godine Tal Dilian i njegova Intellexa akvizicijom vrijednom nešto manje od pet milijuna dolara.

Obitelj Malinkovskog posjeduje obiteljsku vinariju i restoran Kamnik u predgrađu Skoplja u koji često dolaze lokalni političari, a na tom mjestu bivši premijer Zoran Zaev je održao zadnji susret s novinarima prije odlaska iz kabineta. Otac i ujak Malinkovskog vode i tvrtku Mikei Internacioal, koja se bavi prodajom vojne opreme i oružja. Najveći klijent tvrtke su makedonsko Ministarstvo obrane i unutarnjih poslova.