Crnogorski IT-ovci oduševljeni hrvatskim IT sektorom

Crnogorski IT-ovci oduševljeni hrvatskim IT sektorom

Članovi crnogorskog IT sektora okupljeni oko udruge Cortex, posjetili su prošlog tjedna predstavnike hrvatske IT zajednice.

Studijsko putovanje u Hrvatsku u kojem su posjetili Zagreb i Novsku nastavak je na njihova prethodna putovanja u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, a na CISEx Fridayu održanom u petak nisu skrivali oduševljenje onim što su vidjeli i činjenicom da su ih u većini tvrtki dočekali osnivači koji su otvoreno razgovarali o svom poslovanju.

Čini se da je najbolji dojam na njih ostavio Mate Rimac u Rimac automobilima, a između ostalih, vidjeli su i Infobip, Infinum, EndavuPoslovnu inteligenciju, Aircash, KeksPay, Nanobit, Human Interaction, inkubator Bird, STEMI, ZICER, IRIM, inkubator PISMO i Algebru.

Posljednjeg dana posjeta, Crnogorci su se predstavili pred članovima CISEx-a, udruzi koja ima niz sličnosti s Cortexom, koji okuplja 35 tvrtki koje predstavljaju polovicu crnogorske ICT scene. Izvršni direktor udruge Tarik Zaimović (Linkedin) rekao je kako tamošnja scena malo kasni za hrvatskom, a posjet im je proširio vidike te se nadaju da će im dati energiju i viziju za daljnji razvitak njihovih firmi.

Nabrojio je i uspjehe Cortexa, a jedan od neuobičajenih je udruživanje tvrtki koje su organizirale izgradnju stanova za zainteresirane zaposlenike osiguravši im nižu cijenu gradnje i subvencioniranje kamate na kredite, Osim toga, pokrenuli su Cortex akademiju kako bi dopunili praktičnu nastavu u srednjim školama i fakultetima, najavili su pokretanje portala IT spot, R&D centar i fundaciju Čini dobro.

Osim vodstva Cortexa, u crnogorskoj delegaciji bili su predstavnici tvrtki Čikom, Bils, Fleka, Alicorn Codeus, Logate, AI Solutions, Oykos Development i Naučno-tehnološkog parka Crne Gore.

"Imate tako veliki broj genijalnih ljudi na IT sceni, uspjeli su od vizionarskih ideja ostvariti odlične rezultate" - rekla je za rep.hr Irena Fatić iz Čikoma i dodala da to njima, IT-ovcima iz jedne male države daje novu energiju. Upitana za usporedbu između onoga što su vidjeli u Srbiji i u Hrvatskoj, rekla je kako su tvrtke koje su tamo posjetili bile više uslužno, dok su hrvatske bile više proizvodno orijentirane. Čikom ima svoj proizvod - inspekcijske sistame koji se koriste u cijeloj Crnoj Gori, a sada i u Bosni i Hercegovini. Misli da su hrvatski IT-ovci ipak u boljem položaju od njih, jer im je omogućeno lakše kretanje - Hrvatske je dio Europske unije, a više nije potrebna ni viza za SAD.

Tijana Vrbnjak iz Oykos developmenta bila je vjerojatno jedina HR-ovka među gostima. Na pitanje o lakoći nalaženja IT kadrova u Crnoj Gori, rekla je kako je prilično teško naći talentirane kadrove, za koje se bore i američke i ruske firme koje se nalaze u Crnoj Gori. Prijava imaju, ali je problem što je malo kvalitetnih. Problem je i što sustav obrazovanja ne proizvodi vještine potrebne na tržištu.