Polovica softvera u Hrvatskoj je nalicencirana - pokazalo je globalno istraživanje o softveru koje je proveo Business Software Alliance (BSA) u suradnji s International Data Corporation (IDC).
Istraživanje koje se može preuzeti ovdje pokazuje kako je stopa nelicenciranog softvera u Hrvatskoj 50 posto, što je lošije od Slovenije (41 posto), ali bolje od Bosne i Hercegovine (62 posto), Srbije (66 posto) i drugih država bivše Jugoslavije. Dok je u Italiji ta sfopa 41 posto, u Austriji je ona tek 19 posto što je jedan od najboljih rezultata u Europi. Podaci o postotku nelicenciranog softvera i njegove komercijalne vrijednosti u drugim državama može se vidjeti u galeriji u dnu članka. Istraživanje se temelji na odgovorima gotovo 23.000 odgovora potrošača, zaposlenika i CIO-a u više od 110 država i regija, pri čemu se ne navodi jesu li njihovi odgovori mogli biti anonomni.
Nelicencirani softver dovodi se u izravnu vezu s rizikom od sigurnosnih prijetnji, zbog čega direktori IT odjela navode kako je izbjegavanje hakiranja podataka i drugih sigurnosnih prijetnji od malvera prvi razlog za potpuno licenciranje mreža njihovih organizacija.