Akademija dramskih umjetnosti reagirala je na e-Savjetovanju i predložila uvođenje videoigara u Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima.
Navedeno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima zatvoreno je prekjučer, a prikupilo je čak 346 komentara, među kojima ima i onih koja su dale glazbene izdavačke kuće i poznata imena iz svijeta glazbe kao što su Sanja Doležal, Massimo Savić, Paolo Sfeci, NIkša Bratoš i brojni drugi. Zanimljivo je kako je 'najlajkaniji' od svih komentara onaj koji se između ostalog bori za prava gaming industrije, za koja se najviše založila upravo Akademija dramskih umjetnosti.
U svome komentaru, ona je upozorila na zastarjelost u dijelu u kojem ne sagledava područje kulture u suvremenom autorskom, medijskom i prezentacijskom kontekstu i upozorila da je to bio glavni razlog sastavljanja direktiva EU s kojima se zakon usklađuje. Istaknuli su i kako nacrt zakona ne uređuje sve ono što je područje audiovizualnih formata koji nisu “klasično” audiovizualno djelo, ne razlikuje ni različite vidove multimedije i suvremene multimedijske izvedbe u kojima se miješaju različite umjetnosti.
Upozorili su kako se područje videoigara nigdje ne spominje, kao i da računalni programi koji se spominju nisu isti termin. ADU je mišljenja kako zakonski okvir uređenja autorskih prava već desetljećima ne prepoznaje na pravilan i pravedan način sustav koautora audiovizualnih djela te kako izostaje rasprava sa strukom, zbog čega novi prijedlog zakona u članku 15. umjesto da proširuje krug koautora ili isti barem dovodi u vezu sa stvarnim stanjem, isti još dodatno sužava.
Oni pozivaju na zakonsku zaštitu svih autora i autorskih zanimanja, kako bi se zaštitio integritet i dignitet osoba i profesija te osigurala primjerena i razmjerna naknada za autorski rad i raspolaganje intelektualnim vlasništvom. Osim za videoigre založili su se i za uvrštenje niza drugih djela koja se u prijedlogu nacrta zakona ne spominju.