FBI pokreće projekt prepoznavanja lica vrijedan milijardu dolara kojim želi ubrzati pronalaženje i uhićenje kriminalaca, no pitanje je hoće li se ovaj projekt koristiti i u druge svrhe.
(Foto: Wikimedia)
Kako prenosi NewScientist, FBI kao dodatak nacionalnoj bazi otisaka prstiju radi projekt prepoznavanja lica kako bi lakše otkrili zločince. Prepoznavanje lica je dio projekta Nove generacije prepoznavanja (Next Generation Identification) vrijednog milijardu dolara, kojim FBI želi uvesti očitavanje zjenica, DNA analize te prepoznavanja glasa. Nekolicina država počela je dodavati fotografije zločinaca u bazu te će pilot program početi u veljači te se očekuje implementacija programa u cijelom SADu 2014. godine.
Testiranja tehnologije prepoznavanja lica u 2010. godini pokazala su da algoritmi mogu prepoznati osobu među 1,6 milijuna portreta s točnošću od 92 posto, a moguće je prepoznati nekoga tko ne gleda direktno u kameru. Algoritam razvijen u Carnegie Mellon laboratoriju koristi fotografije portreta i profila osobe, kreira 3D model lica koji se može rotirati 70 stupnjeva te nakon rotiranja usporediti sa željenom fotografijom s visokim stupnjem točnosti.
Američko udruženje za građanska prava se buni protiv ovo projekta te tvrde kako je ovo prvi korak u stvaranju baze lica svih građana SADa.
FBI nije spomenuo potencijalno najkorisniji način korištenja ove tehnologije, prepoznavanje nestalih osoba. Danas su na svakom kutku sigurnosne kamere, a mnoge od njih su povezane na Internet. U slučaju nestanka djeteta jedino što bi policiji bilo nužno za njezino lakše pronalaženje bila bi fotografija.