Marija Selak Raspudić uputila je danas u ime stranke Most Rezoluciju o umjetnoj inteligenciji u Hrvatski sabor.
Za one IT-ovce koji nisu upućeni u politiku, rezolucije u ovom kontekstu nema veze s brojem piksela na ekranu, nego je akt kojim Sabor (ili neka druga institucija izriče stajalište o nekom pitanju. Vlada i Sabor tek trebaju prihvatiti navedenu rezoluciju (PDF), a njezino slanje Selak Raspudić obrazložila je time što Vlada u potpunosti ignorira temu umjetne inteligencije i pojasnila kako na taj način Hrvatskoj želi omogućiti hvatanje koraka s već objavljenim dokumentima Europske unije i hvatanje koraka u obrazovanju i razvoju umjetne inteligencije s ostatkom svijeta.
"Republika Hrvatska nalazi se na raskrižju. Ona sada može izabrati hoće li se uključiti u vlak koji juri strelovitom brzinom, i u koji će se uključiti svi oni pametni koji će znati na dobar način prihvatiti i kontrolirati umjetnu inteligenciju, i koja će stoga pospješiti njihov razvoj i razvoj njihovih zemalja ili će ostati sama na stanici u praksi zapravo ne samo godinama, nego će ispasti i stoljećima iza onih koji su na vrijeme prepoznali važnost ovog trenutka."
Na spomenutoj rezoluciji radio je tim stručnjaka koji je imao multidisciplinarni pristup. Neki od njih također su se obratili javnosti. Dr. Branimir Pervan s FER-a pojasnio ja kako njihov cilj nije zaustaviti razvoj umjetne inteligencije, nego postaviti zdrav razvoj za njezin okvir kako bi ta tehnologija bila na korist ljudima i zajednici uz minimizaciju negativnih efekata.
Podatkovni nalitičar Luka Jakopović upozorio je kako su modeli umjetne inteligencije u vlasništvu multinacionalnih kompanija plod višedesetljetnog znanstvenog rada i doprinos su većine stručnjaka i znanstvenika koji se bave tim područjem, baš kao što su i podaci koji se koriste podaci koje su korisnici intenreta ostavljali online. Rekao je da Vlade, međunarodne institucije multinacionalne kompanije imaju i odgovornost i prema tržištu rada i primjeni modela na čovječanstvo u cjelini.
iOS developerka Iris Veronika Čelić rekla je kako u Mostu postoji velika zajednica IT-ovaca te kako između ostalog
pripremaju prijedloge inicijativa za izmjenu zakona oko startupova i financiranja kako bi pojednostavili zakonske regulative i potaknule razvoj tvrtki koje se bave inovacijama.