Nepoznati počinitelj li više njih, prije par dana opljačkali su samostojeći bankomat u Premanturi, koristeći pri tome računalo.
U skromnoj policijskoj vijesti navodi se kako je zasad neutvrđeni iznos novca otuđen spajanjem na računalo, no iz njega nije jasno kako je to napravljeno.
Tvrtka Kaspersky pojasnila kako se pljačka spajanjem laptopa
Jedna objava tvrtke Kaspersky stara šest godina možda daje odgovor na to pitanje. U njoj se navode tri računalna načina na koji se mogu pljačkati bankomati, a to su daljinski kontrolirani malware kojim počinitelji zarazie računala u banci, a potom i bankomate; spajanje bluetooth tipkovnice na bankomat s ciljem rebootiranja bankomata u servisnom modu rada te treći - koji najviše odgovara primjeru policijskom opisu pljačke u Istri.
U tom, trećem slučaju koji se koristio na bankomatima u Europi i Rusiji, pljačkaši su bušili rupu na bankomatu koji pljačkaju i nakon toga ga spajali na prijenosno računalo. Rupa koju probuše služila je za povezivanje sa sabirnicom koja povezuje sve komponente bankomata, a postojeća enkripcija bila je vrlo slaba. Dodatni problem je bio što nije postojala nikakva provjera autentičnosti između dijelova bankomata, pa se neki od dijelova mogao zamijeniti bez da drugi dijelovi to registriraju.
Na sličan način već pokradeni milijuni eura u regiji
Rep.hr je 2018. godine izvještavao o ukrajinskim državljanima koji su u Crnoj Gorii regiji pelješili bankomate, a i o drugim takvim slučajevima u regiji. Dok je kod prvih korištena lemilica kako bi se omogućilo spajanje na bankomat, kod drugih se bankomati nisu oštećivali.