Znanstvenici sa švicarskog EPFL-a izumili su implantat dužine 14 milimetara koji mjeri ključne pokazatelje u krvi kako bi na vrijeme nagovijestio stanja poput srčanog udara ili dijabetesa.
Kako piše na stranicama fakulteta, navedeni implantat postavlja se odmah ispod kože pacijenta, kroz koju ga napaja baterija koja se nalazi izvan tijela, a analizirane podatke bluetootheom šalje do mobilnog uređaja, što podsjeća na analize krvi iz serije Zvjezdane staze u kojoj liječnik tricordeom dobiva podatke o krvi pacijenta.
Implantat se može koristiti kako bi detektirao promjene koje upozoravaju na više opasnosti odnosno bolesti, a trenutno je koristan za nadzor stanja pacijenata na kemoterapiji, onih s dijabetesom te prijevremenoj detekciji srčanog udara otkrivanje povećane količine troponina u krvi.
Duljina trajanja implantata trenutno iznosi mjesec do dva, jer nakon toga istekne trajanje enzima koji trenutno mogu mjeriti do pet indikatora, no za očekivati je da će u budućnosti taj broj biti moguće proširiti. Uređaj bi trebao biti komercijalno dostupan kroz četiri godine.
19.12.2024 - Zagrebački inovacijski centar - ZICER (ex Tehn. park Zg)
18. izdanje IT pub kviza izvrsna je prilika za druženje, zabavu i provjeru znanja. Održat će se u četvrtak, 19. prosinca 2024. godine u 20 sati u ZICER-u.