Hrvoje Prpić, Saša Cvetojević i Maja Jelisić Cooper predstavili su danas novoosnovanu udrugu vozača električnih vozila Strujni krug.
Svo troje poznati su poduzetnici, a zajedničko im je da su vlasnici električnih automobila već godinama. Cilj udruge Strujni krug je poboljšati kvalitetu zraka u gradovima koja - kako ističe Prpić- zimi pada na razine opasne za disanje. Loša kvaliteta zraka skraćuje prosječne živote na ovim prostorima za oko 18 mjeseci, a s dolaskom novih tehnologija ta se prerana smrt nas samih, naših roditelja te naše djece može spriječiti malim promjenama zakona. "Želimo da snijeg u gradovima bude bijel sve dok se ne otopi, kao na planinama. Sve što je crno na snijegu je svaki dan u našim plućima" - rekao je Prpić, dok je Cvetojević istaknuo kako vlastitim primjerom žele pokazati kako su električna vozila već danas realnost te osim pozitivnog utjecaja na okoliš pružaju velik užitak u vožnji, ali i daju značajnu uštedu tijekom vremena korištenja.
Maja Jelisić Cooper istaknula je potrebu da državne institucije percipiraju potrebu da infrastruktura za električna vozila postane integralni dio razvojnih strategija i kapitalnih državnih projekata. Udruga će se zalagati za modernizaciju prometne infrastrukture u Hrvatskoj s ciljem povećanja broja električnih vozila na našim cestama.
Članarina u udruzi iznosit će 200 kuna za fizičke i 2000 kuna za pravne osobe. Na stranicama udruge za sada su imena trojice članova: Hrvoja Prpića, Nenada Papića i Zvonimira Perka.
Hrvoja Prpić odgovorio je i na dodatna tri pitanja za rep.hr
Najveća prepreka većem udjelu električnih automobila vjerojatno su njihova visoka cijena i loša infrastruktura, odnosno broj punjača. Može li udruga napraviti nešto po tom pitanju?
Da, može jako puno napraviti oko toga. Iako ce većina čitatelja pomisliti da elektricni auti zahtjevaju skupe i komplicirane punjače to je u stvari netočno. Ono što većina vozača električnih automobila treba je obična utičnica pored parkirališta kako bi se auto svake noci dopunio i kako biste ujutro krenuli s punom baterijom. Upravo na tome ce raditi udruga, da omogući jednostavno postavljanje poklopaca s punjačem na rasvjetne stupove te dovođenje jednostavnih predinstalacija - odnosno savitljivih cijevi za struju - do svakog novog parkirališta. To su jednostavni i jeftini potezi koji mogu stostruko povećati broj električnih vozila na cestama.
Postoje li informacije o trenutnom broju električih automobila u Hrvatskoj? Rep.hr 2011. godine pratio je pressicu Instituta Hrvoje Požar na kojoj je direktor Goran Granić predviđao da će do 2020. godine u Hrvatskoj biti barem 5000 električnih automobila.
Nema točnih podataka za 2019., ali procjene su oko 1500 do 2000 električnih vozila.
Čime se sve udruga misli baviti?
Udruga se misli baviti lobiranjem za promjene zakona i podzakonskih akata kako bi omogućila potencijalnim kupcima električnih automobila da se lakše odluče na kupovinu. Osim mjera koje sam već naveo zalagali bismo se za prilagodbu zakonodavnog okvira kako bi se izbjegle zloupotrebe parkirališnih mjesta rezerviranih za električna vozila.