Web servisi koji se temelje na umjetnoj inteligenciji sve su popularniji, a jedan od njih je Midjourney koji na osnovu tekstualnih uputa stvara slike.
Pokrenut je u srpnju 2022. godine, nalazi se u otvorenoj beta fazi, a znatno je manje user-friendly od poznatijeg i starijeg servisa DALL-E (i DALL-E-2). Konkretno, u DALL-E-2 se korisnik može ulogirati korištenjem široko raširenog Googleovog logina i potom odmah može unijeti opis slike koju će program nacrtati.
Midjourney od korisnika traži korištenje znatno manje raširenog Disorda i većini korisnika neće biti nimalo intuitivan, pa će morati proučiti upute ili tražiti pomoć na webu. Ukratko, nakon ulogiravanja u Discord, potrebno je pristupiti Discord kanalu, pronaći Newcomer Rooms skrivene iza pop-upa i potom unijeti tekstualnu naredbu /imagine i opis slike koju će Midjourney potom napraviti u otprilike jednoj minuti. Problemima tu nije kraj, jer se slika koju program kreira potom može zagubiti među slikama drugih korisnika koje se pojavljuju u istoj "sobi".
Ni po pitanju broja besplatnih slika (25) Midjourney nije bolji od DALL-E-a, koji ih nudi 50 prvog mjeseca i 15 svakog sljedećeg. Što se tiče izgleda samih slika, umjetna inteligencija u zadnje vrijeme stvara puno bolje slike nego nekad, no postoje neka ograničenja. Kakva su, svako može sam procijeniti ako napravi nekoliko slika ili pogleda postojeće.
Rep.hr je također napravio test - u donjoj galeriji mogu se vidjeti slike nastale na temelju opisa "Mona Lisa in Croatia", "Piccaso painting of Szeget Battle", Impressionist painting of a space battle" i "Rembrandt painting of Željko Kerum".
Nadali smo se da će program prepoznati sličnost jednog Rembrandtovog autoportreta i Željka Keruma, no to je bilo preambiciozno očekivanje. Pokazalo se da Midjourney, a ni DALL-E ne znaju kako izgleda Kerum,