Jesu li inteligentne mašine bolje od ljudi - tema je predavanja koje je ovog jutra na bečkoj konferenciji WeAreDevelopers održao izumitelj, poduzetnik i investitor dr.Herman Hauser.
Izvrsno predavanje ovog austrijskog doktora fizike koji je većinu života proveo u Velikoj Britaniji uspoređivalo je mogućnosti ljudskog organizma s mogućnostima današnjih inteligentnih mašina. U nastavku predavanja usporedio je neurone s tranzistorima, mozak s računalima, uši s mikrofonima, oči s kamerama, noge s robotima, škole s machine learningom, a proces evolucije s dizajnom.
Prilikom usporedbe neurona i tranzistora, većina karakteristika bila je na strani tranzistora, ali je mozak odnio uvjerljivu pobjedu po pitanju učinkovitosti, s obzirom da on toroši oko 20W energije, dok usporedivo računalo troši 200kw energije. Uspoređujući oči i kamere, prednost je dao kamerama, jer nisu ograničene brojem, jer imaju puno bolju rezoluciju i puno su brže. Uspoređujući noge s mašinskim alternativama, prikazao je zanimljiv video Boston Dynamicsa na kojem je robot s udovima koristi kotače umjesto stopala i uspijeva biti prilično spretan prilikom izvođenja raznih ljudskih kretnji.
Hauserovo predavanje bilo je vrlo jasno i neupućenima, s obzirom da je većinu pojmova odlično definirao. Inteligenciju je definirao riječima „znati što sljedeće napraviti“, a machine learning „sistemima koji radije uče na osnovi podataka nego slijede programirana pravila“.
Odgovarajući na pitanje iz publike o etici i pitanju koga će auto izabrati ubiti u situaciji kad mora birati između primjerice nalijetanja na djecu ili nalijetanja na starce, postavio je protupitanje i upitao ljude u dvorani koliko često su u životu imali situaciju u kojoj su imali takvu situaciju. „To se ne događa, nije bitno pitanje“ – prokomentirao je. Na kraju predavanja zaključio je kako čovječanstvo u umjetnoj inteligenciji ima novog partnera, ali treba razmisliti koji su ciljevi koje njome želi postići.