Žrtve ransomwarea u 2020. godini platile su više od 350 milijuna američkih dolara otkupnine, a neki od oštećenih imaju zanimljive priče.
Rep.hr je pratio navedenu tematiku u Hrvatskoj i objavio nekoliko članaka o prošlogodišnjim napadima na Inu, Overseas Express, Pevex i druge hrvatske tvrtke i ustanove, no nismo uspjeli doći do podataka o tome je li neka od hrvatskih tvrtki i platila tražene otkupnine. Već spomenutu globalnu procjenu o ukupnom iznosu otkupnina u kruptovalutama u protuvrijednosti od najmanje 350 milijuna dolara objavio je Chainalyses..Prema njihovim podacima, to je rast od 311 posto u odnosu na 2019. godinu.
Zanimljiva priča o istoj tematici dolazi iz Velike Britanije, u kojoj je Nacionalni centar za cyber sigurnost objavio zanimljiv članak o ransomwareu. Između ostalog, spomenuli su slučaj neimenovane britanske tvrtke koja je platila oko 6,5 milijuna funti otkupnine kako bi došla do svojih podataka, što su joj hakeri doista i omogućili. Nažalost, nakon što su dobili svoje podatke nisu poduzeli nikakve napore kako bi analizirali kako je došlo do hakerskog napada i povećali sigurnost, pa je napad ponovljen samo dva tjedna kasnije na identičan način.
Platili su ponovno.
Kako bi tvrtkama pomogli da smanje vjerojatnost napada, minimiziraju štetu i olakšaju oporavak, u Britanskom centru za cyber sigurnost objavili su i članak sa savjetima u kojem navode kako nije moguće stopostotno se zaštititi od napada, ali se rizik može znatno umanjiti postavljanjem više slojeva zaštite, redovitim backupiranjem, pažljivijim pristupom prema mogućim izvorima malwarea, sprječavanjem pokretanja malwarea i spremnošću na mogući incident.