eStartup scena Splitsko-dalmatinske županije bilježi rapidan rast i razvoj. Uz pomoć projekata ICT županije, ambiciozni i talentirani ljudi uspijevaju vlastitu ideju predočiti u stvarnost.
Jedan od njih je i Slaven Damjanović, perspektivan student završne godine diplomskog studija elektrotehnike na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu. Ovaj Glamočak se, osim fakultetski, educirao i na brojnim tečajevima ICT županije te je ujedno sa svojim eAgrarom 2019. godine prepoznat od strane ICT županije na Natjecanju studentskih poduzetničkih projekata u Predinkubacijskom IT centru Splitsko-dalmatinske županije gdje je i dobio nagradu za najbolji studentski poduzetnički projekt, a ove godine postao je i dvostruki dobitnik GrowIT natječaja u kategoriji mladih i tek osnovanih IT tvrtki sa svoja dva projekta: eAgrar i Glamos. Nagradu je dobio za svoj projekt Glamos, alat nastao iz potrebe prethodno napravljenog startupa eAgrar, sustavom koji poljoprivrednicima omogućuje praćenje stanja na njihovim usjevima.
Pitate se kako je počela priča Slavena Damjanovića? Odgovor se krije u znatiželji.
- Znatiželjna sam, preznatiželjna osoba. To me tjera da stalno nešto novo istražujem, radim, gledam – kazuje radoznali student kojemu je kod stvaranja eAgrara primarna ideja bila učenje, a tek naknadno ideja stvaranja funkcionalnog proizvoda. Sustav eAgrar prati stanja u poljoprivredi i vrlo je jednostavan za korištenje. Korisnik uređaj instalira na željenu lokaciju, a zahvaljujući aplikaciji na mobitelu može dobiti sve potrebne informacije i podatke koji se odnose na temperaturu, vlažnost tla, tlak zraka, temperaturu zemlje, količinu padalina, vjetar što mu može pomoći u upravljanju aktivnostima za ostvarivanje boljeg uroda.
- To je bio prvi projekt u koji sam krenuo doslovno da bi nešto naučio, da bi napravio nešto praktično i da bi stekao neka znanja. Prvo sam napravio prototip, a potom sam krenuo i s daljnjim razvojem projekta i istraživanjem u poslovnom smjeru. Kroz ove dvije godine proizvod je napredovao, a time su se otvorile nove mogućnosti i potrebe. Točnije, dobili smo potrebu za razvojem uređaja i alata koji će nam pomoći da znamo gdje točno postaviti svoje uređaje, ali isto tako gdje postaviti i kako kreirati mrežu putem koje će uređaji prenositi podatke iz polja do korisnika. Upravo zbog toga, osmislio sam Glamos. Riječ je o alatu za testiranje bežičnih mreža - LoRaWAN mreže i IoT sustava – objašnjava Damjanović koji je zapravo jedan od prvih korisnika ove mreže u Hrvatskoj i nastavlja:
- On funkcionira kao kada se želite sa svojim mobitelom spojiti na WiFi mrežu pa gledate na onoj WiFi listi koje mreže su u dometu i koliko ima crtica. Na taj način znate kako da se premjestite na dio na kojem ima više crtica. Sa senzorima je to malo drugačije jer je drugačiji način komuniciranja i zbog toga naš uređaj daje informaciju koliko je jak signal na nekom području, ima li ga uopće i koliko je baznih stanica u blizini – kaže Damjanović i objašnjava kako zahvaljujući tome korisnik može znati hoće li njegovi uređaji na kvalitetan način prenositi sve podatke.
- Gotovo sva prodaja je izvoz, a 70% izvoza čini Amerika dok ostalih 30% čini Europa. Radi se većinom o Velikoj Britaniji i zapadnim državama Europske unije – govori Damjanović koji do sada još nije ulagao u marketinške usluge već je prepoznatljivost na tržištu stekao prezentacijom u communityju okupljenom oko mreže Helium temeljene na LoRaWAN komunikaciji i kriptovalutama.
Projekti vezani uz poljoprivredu nadahnuti su osobnim iskustvom i pričom.
- Otac mi je po struci agronom te se bavi proizvodnjom krumpira. Krumpir je inače osjetljiva poljoprivredna kultura pa sam vidio koji sve problemi postoje, a zahvaljujući studiju spoznao sam da postoje načini pomoću kojih se ti problemi mogu riješiti – ističe Damjanović i objašnjava kako je potrebno dodatno educirati poljoprivrednike o novim tehnologijama kako bi ovakvi projekti zaživjeli.
Ambiciozni student zadovoljan je i razvojem i napretkom startup scene na području Splitsko-dalmatinske županije.
- U zadnje dvije, tri godine dosta se toga promijenilo na ovom području kada je riječ o startupovima. Posebne promjene dogodile su se u posljednjoj godini dana kada se pojavilo dosta novih timova i projekata. Brojne tvrtke u Splitu mi predstavljaju motivaciju jer vidim da uspijevaju ostvariti napredak na ovom području – poručuje Damjanović i dodaje:
- U Hrvatskoj, pa tako i u Splitu, ima kvalitetne visokoobrazovane radne snage, u smislu programera i inženjera, ali isto tako se onda otvara i prostor za proizvodnju u kojoj se otvara prostor za zanatske poslove.
Damjanović je uistinu zahvalan ICT županiji zbog projekata kojima edukacijski pomaže rast i razvoj projekata i zajednice.
- ICT županija je veliki iskorak napravila u posljednjih godinu dana. Bio sam dio edukacija i, između ostalog, upoznao sam brojne ljude zainteresirane za startup i razvoj. Neki od njih su pokrenuli i vlastite tvrtke s kojima već surađujem i dogovaram buduće suradnje. ICT županija mi je pomogla i da ostvarim kontakte s nekim institucijama i da razgovaram s ljudima čija iskustva su mi bila potrebna za napredak – zaključuje Damjanović i ističe kako su projekti ICT županije ključni u razvoju same IT startup scene Splitsko-dalmatinske županije.
Jedan od svijetlih primjera odlične suradnje u našoj startup zajednici, a nastale uz pomoć ICT Županije, je naša suradnja s Nikolinom Jerković i njezinom Llano Agency. Nikolina je branding strateg i dizajnerica s 10 godina iskustva u području grafičkog dizajna. S Nikolinom smo prošli kroz proces redizajna vizualnog identiteta za eAgrar. To je bilo odlično iskustvo jer Nikolina tome pristupa jako temeljito i profesionalno, a u svakom koraku procesa je donosila nove i zanimljive stvari i pitanja. Suradnja je rezultirala novim vizualnih ruhom branda kojim se predstavljamo korisnicima.