StartUp srijeda predstavila ZIP timove

StartUp srijeda predstavila ZIP timove

StartUp srijeda, mMjesečno okupljanje zainteresiranih za startup scenu, predstavilo je jučer timove koji rade u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva kao i izraleskog poduzetnika koji je odlučio nekoliko mjeseci raditi iz Hrvatske.

"Vođenje biznisa je poput brige za malo dijete" - rekao je okupljenima freelance konzultant  i osnivač startupa LinogLearn Eli David koji je okupljenima objasnio kako je spojio posao i svoju strast za putovanjem te tako svakih nekoliko mjeseci živi u drugoj zemlji, a trenutačno je njegov odabir Hrvatska.  Linoglearn je online škola za učenje jezika koja korisnicima omogućuje da uče jezik uz pomoć izvornih govornika iz cijelog svijeta. David, po struci ekonomist, prije pokretanja LingoLearna u Izraelu je radio u KPMG-u te BDO-u. David je rekao kako je ovaj posao pokrenuo sa svega šest tisuća dolara dok danas mjesečno prodaju jezičnih paketa u vrijednosti osam tisuća dolara. Okupljenima je savjetovao da pred investitore ne dolaze samo s idejom, već da prvo naprave nešto, makar i prototip jer će ih investitori tada više cijeniti. 

Nakon ovog zanimljivog predavanja uslijedilo je predstavljanje startupova koji su odnedavno stanari Zagrebačkog inkubatora poduzetništva. 
 
Prvo je predstavljen startup FieldPod, sustav namijenjen tvrtkama koje imaju mnogo radnika na terenu. Marko Miloš iz FieldPoda objasnio je da je pomoću njihovog rješenja moguće organizirati radnike na terenu, komunicirati s njima, pratiti evidenciju obavljenih poslova i drugo. Na pitanje što ih razlikuje od startupa Salespod, Miloš je objasnio da je Salespod namijenjen trgovačkim putnicima dok oni imaju drugačiju nišu, kao što su različiti radnici i inženjeri na terenu. 
 
Božidar Ševo iz startupa Backway održao je kratku prezentaciju o ovom projektu iz Londona gdje se nalazi kako bi BackWay predstavio potencijalnim investitorima. Riječ je o rješenju koje korisnicima pomaže da dođu do određenog mjesta i to tako da fotografiraju mjesto na koje se žele vratiti, a aplikacija ih navodi do tog mjesta. Ševo je rekao da je aplikacija do sada zabilježila 1200 downloada te da ju trenutno stotinjak ljudi koristi svakodnevno. Ševo je dodao da se Backway želi usmjeriti na custom aplikacije za banke, hotele i trgovačke centre koje bi sadržavale sve informacije važne za njih. 
 
Indoorvision je još jedan zanimljiv startup čiji je cilj pomoći slijepim ljudima u kretanju zatvorenim prostorima. Ideja je da korisnik na ruci nosi mobitel čija kamera snima prostor, a na osnovi mapiranja statičnih objekata osoba dobiva upute za kretanje. U Indoorvisionu kažu da im nije namjera zamijeniti bijeli štap ili psa vodiča već da žele da ovo bude dodatan alat za pomoć slijepim osobama. 
 
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju projekt pod nazivom Publiconn mogao bi privući veliki interes. Naime, riječ je o društvenoj mreži za europske fondove gdje će korisnici moći pregledavati aktualne natječaje, tražiti partnere za projekte, međusobno komunicirati i drugo. Projekt ulazi u završnu fazu, a javno lansiranje trebalo bi biti sredinom siječnja iduće godine.
 
Mash.me je još jedan startup koji stanuje u prostorijama ZIP.factorya, a riječ je o aplikaciji Dariana i Vedrana Škarice koja omogućava jednostavnu izradu videa s 3D animiranim likovima bez korištenja skupe opreme. Iako je prvenstveno namijenjena Microsoft Kinect uređaju u planu je i izrada web aplikacije.
 
Ivana Blažoti predstavila je portal Šminkerica, odnosno prvu regionalnu beauty community zajednicu s isključivo autorskim tekstovima i recenzijama kozmetike.
 
Zadnji predstavljeni projekt bio je 2D, a riječ je o web stranici za digitalnu distribuciju stripova putem interneta.
 
Za sam kraj Startup srijede Ana Raguž iz HUB-a Zagreb predstavila je projekt društvenog poduzetništva – Investment Ready Program (IRP). Riječ je o programu pokrenutom 2011. godine kojim se želi promovirati društveno poduzetništvo i povezati društvene poduzetnike i impact investitore. Zagreb će biti jedan od nekolicine europskih gradova u kojem će 17. siječnja 2013. godine biti održan uvodni IRP modul na kojem će se pobliže govoriti o impact investiranju te detaljima programa, a Raguž je pozvala sve zaintersirane da prijave svoj projekt ili ideju.