Splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara predstavio je u petak u inkubatoru Spinit projekt Tehnološkog parka Split.
Riječ je o projektu o kojem je rep.hr već pisao, a za koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u međuvremenu donijelo odluku o dodjeli 105 milijuna kuna bespovratnih sredstava namijenjenih realizaciji prve faze projekta.
"Niz je neuspjelih pokušaja da se vrijednom prostoru na Dračevcu udahne novi život. Nakon silnih truda, ustrajnog rada i znanja moje gradske administracije, mojih suradnika, uz sudjelovanje naše Razvojne agencije RaST te aktiviranja ITU mehanizma, došli smo do početka konkretne i opipljive realizacije Tehnološkog parka. Danas imamo čisto vlasništvo, projekt i urednu lokacijsku dozvolu te osigurana sredstva za sufinanciranje prve faze. Sve to nije palo s neba. To je rezultat rada i kompetencije svih ljudi i gradskih službe koji su u tome sudjelovali" - rekao je gradonačelnik Krstulović Opara istaknuvši da samo turizam ne može i ne smije biti temeljem splitskog gospodarstva i njegovog privrednog prosperiteta.
Gradonačelnikov savjetnik za EU projekte Krešimir Budiša i direktor RaST-a Goran Batinić predstavili su detalje arhitektonskog i prostornog oblikovanja budućeg Tehnološkog parka koji je podijeljen na tri faze. Centralna zgrada koja čini prvu fazu projekta i za koju je upravo pokrenuta procedura i objavljeno prethodno savjetovanje za predmet nabave za projektiranje i građenje, ukupne procijenjene vrijednosti 116,8 milijuna kuna bez PDV-a, imat će neto površinu od 17,5 tisuća metara kvadratnih. Rok za izgradnju je kraj 2023. godine. Unutar centralne zgrade, na gotovo šest tisuća metara kvadratnih bit će uredi, 461 metar kvadratni će zauzimati co-working prostori, 698 metara kvadratnih će imati inkubacijski uredi, a 859 metara kvadratnih će biti predviđeno i za konferencijski prostor. Predviđena su i tri laboratorija za visoke tehnologije, restoran, kafić, prostor za čuvanje djece i teretana.
Rok za realizaciju ostatka prve te druge i treće faze Tehnološkog parka je 25 godina. U drugoj fazi Tehnološkog parka riječ je o 75 tisuća kvadratnih metara, a naglasak je na uredima i laboratorijima te proizvodnim halama, a u trećoj fazi 20 tisuća metara kvadratnih činit će poslovni toranj s aparthotelom i sadržajem poslovnog uredskog centra, dodatnog velikog kongresnog sadržaja u Splitu.
Ako se ispitivanje tržišta i anketiranje poduzetnika, koje je provedeno tijekom pripreme projekta, pokaže točnim, na području samo prve od tri faze Tehnološkog parka Split na Dračevcu radilo bi 1 470 zaposlenika, a zahvaljujući ovom projektu na području Splita otvorila bi se 404 nova radna mjesta koja bi strukturom bila takva da bi više od 94 posto činili zaposlenici više i visoke stručne spreme. Ukupni kapacitet sve tri faze iznosi novih 7 000 zaposlenika koji bi mogli raditi na Dračevcu.