Porezna uprava najavila je kako kreće u provjeru poslovanja paušalnih obrta.
Povod za to je veliki broj paušalaca koji navedeni oblik poslovanja koriste kako bi zaobišli više poreze i doprinose koji postoje kod klasičnog radnog odnosa i rada za jednog poslodavca. To posebno dolazi do izražaja u IT-u koji ima nadprosječne plaće, koje su zbog toga opterećene visokim davanjima koja se znatno smanjuju izborom paušalnog obrta. Takav rad naišao i na kritike IT poduzetnika koji ne isplaćuju svoje ljude na takav način i time dolaze u financijski nepovoljniju situaciju, jer isplatama plaća na propisani način ne mogu konkurirati modelu paušalnih obrta,
Porezna uprava u svojoj objavi istaknula je kako je to suprotno zakonskim odredbama u članku 12 a Općeg poreznog zakona i u članku 27. a Zakona o porezu na dohodak.
Paušalni pbrt posve je legalan i pozitivan način poslovanja, ali ne smije služiti kao alternativa klasičnom radnom odnosu. Porezna će stoga provjeravati paušalce na način da će od njih tražiti ispunjavanje upitnika te provjerom unesenih podataka. Upitnik (.docx) ima četiri stranice, na kojima se provjerava kao paušalni obrt dolazi do klijenata, ima li ijedan klijent više od 50 posto udjela u prihodima i slično. U situacijama kad paušalac ima dominantnog klijenta traži se i kopija ugovora, a slijedi i set pitanja kojima se uspoređuje sličnost modela rada s klasičnim zapošljavanjem.
Porezna je između ostalog pozvala građane da prijave situacije u kojima netko paušalnim obrtom prikriva nesamostalni rad.