Inkubator Spinit koji se nalazi u splitskom Spinutu, raspisao je javni poziv za zakup 23 ureda površine 15 kvadrata,
Pravo sudjelovanja u ovom javnom pozivu imaju mikro i mali poduzetnici, te obrtnici upisani u odgovarajući registar, odnosno fizičke osobe koje namjeravaju osnovati trgovačko društvo ili obrt, te izvršiti registraciju i započeti s radom u roku od 120 dana u slučaju predinkubacije, odnosno 30 dana u slučaju inkubacije, od dana sklapanja ugovora o zakupu uredskog prostora u SPINIT inkubatoru. Zakup mogu koristiti isključivo poduzetnici koji obavljaju ili će obavljati proizvodnu ili uslužnu djelatnost na području novih (visokih) tehnologija.
Cijena zakupa je 3.000 kuna mjesečno plus PDV što uključuje i sve režijske troškove (struja, voda, grijanje, hlađenje, intranet, internet, čišćenje, održavanje i drugo), a rok korištenja je do tri godine, uz uvjet da se najviše devet ureda može dodijeliti tvrtkama koje su osnovane prije više od 36 mjeseci.
"Ne želimo biti rentijeri. Tehnološki park, iako vrlo važna, mora biti tek jedna od stanica napretka i životnog puta startupa koji moraju biti svjesni da moraju napraviti rezultat dok su ovdje. Njihovi ugovori o najmu bit će na reviziji nakon određenog perioda. Moraju znati da su oni ovdje da se podignu na noge i krenu dalje. Na nama je, pak, da učinimo sve što je u našoj moći kako bi im taj proces maksimalno olakšali" – kazao je Gotovac, donedavni dekan FESB-a, a sada direktor Spinita.
A za olakšavanje samog procesa „podizanja na noge“ tu je i ICT županija kao organizacijski i tehnološki partner, s obzirom na cijeli niz aktivnosti od developerskih edukacija, startup edukacija i programa, internet marketinga, grafičkog dizajna, pa do razvoja Centra za razvoj umjetne inteligencije.
"Ako ćemo gledati nekakav životni ciklus ideje u IT-ju tendencija je da se ona stvori u glavi mladih i da se razvija u PICS-u - Predinkubacijskom coworking centru ICT županije u sklopu FESB-a. Potom bi, kako ideja evoluira u projekt, njegovi začetnici danas sutra se preselili nešto niže do zgrade bivšeg Varteksa gdje bi bio Županijski IT centar. Tada već govorimo o startupima. Sve je u okviru kampusa i relativno blizu, ponajviše zato što je za pretpostaviti kako će nositelji projekta biti upravo studenti. A, daljnjim sazrijevanjem startupa, koji bi trebao dobiti i pravnu osobnost, te približavanjem tržištu isti bi se potom preselio u Tehno park u kojem bi se proizvodi tih startupa brusili i spremali za plasiranje na tržište." – kazao je Gotovac.
Siguran slijed spomenutog završio bi u planiranom Tehnološkom parku na Dračevcu.
Sljedećih dana, očekuje se i Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava iz Programa inkubacije i edukacije za razvoj poduzetništva i startupa visokotehnoloških industrija Grada Splita, kroz koji je planirano sufinanciranje dijela troškova razvoja inovativnih ideja u ukupnom iznosu od 970.000,00 kuna. Natječaj će raspisati Sveučilište u Splitu na svojim web stranicama.