Riječanin Sven Al Hamad (24) nakon dvije godine razvoja napravio je razvojnu platformu Webiny – lakšu ali i puno bržu od Zend Frameworka i Symfonya, čiji glavni proizvod je vrhunsko CMS rješenje.
Webiny proizvode razvijao je dvije godine, od čega zadnjih pola godine uz pomoć četveročlanog tima, a osim CMS-a paket sadrži Webiny Booking System, Webiny WebShop i Webiny Email Marketing, a uskoro pokreće i Webiny Reseller i Webiny Marketplace. Kako nam je rekao, namjerno se nije odlučio za open source rješenja kako se ne bi ugrozila sigurnost, s obzirom da je u open source sustave poput Wordpressa relativno lako provaliti ukoliko nisu redovito updateirani.
Ova komercijalna platforma se sastoji od dva u potpunosti različita frameworka – frontenda i backenda. Frontend framework služi za izradu sadržaja kojeg vide svi posjetitelji stranice, i tu je, pri izradi frameworka, stavljen naglasak na brzinu isporuke sadržaja, SEO mogućnosti, cache-ing i fleksibilnost pri izradi vizualnog identiteta.
Uskoro kreće potraga za investitorima
S obzirom na opsežnost i ambicioznost projekta, Al Hamad će uskoro početi tražiti investitore - poslovne anđele ili fondove rizičnog kapitala, te se nada da će ih pronaći u Hrvatskoj, jer bi u protivnom projekt morao preseliti u SAD.
Znatno brži od Wordpressa
U frontend je ugrađen i Webiny analytics engine koji može pratiti sve od broja posjetitelja, konverzije pa do rezolucije korisničkog monitora. Podaci se prate dnevno i spremaju se u multi-dimenzionalnu bazu koja omogućava praćenje milijuna i milijuna podataka u vremenskom periodu i od desetak godina bez ikakvog usporavanja. Poseban cache-ing engine koji je napisan u kombinaciji PHP-a i C++ omogućava izvrsne performanse pri distribuciji sadržaja koje su znatno ispred konkurencije - Usporedbe radi, Webiny s time cache engine-om može prikazati 140 stranica u sekundi, a npr. Wordpress 4-6 stranica u sekundi. Benchmark (sa nativnim cache engine-om) može se vidjeti ovdje, a blog post o Webiny cache engineu ovdje.
Backend framework je baziran na MVC pattern-u. Pri njegovoj izradi najviše se pozornosti pridavalo lakoći izrade i implementacije novih modula. U backend frameworku razvijen je cijeli niz klasa koji olakšava rad sa korisničkim ovlastima, slikama, pretraživanjem sadržaja, izradom grafova i još puno toga.
Što nudi Webiny CMS?
Unikatnost Webiny CMS-a je i u tome što za razliku od većine drugih CMS-ova može distribuirati sadržaj na više jezika i više domena, a na jednoj instanci Webiny CMS-a može se nalaziti više klijenata gdje svaki od njih ima svoju mrežu domena i jezika. Webiny CMS ima i cijeli niz modula za kreiranje sadržaja, a pri izradi se jako pazilo i na user experience, dok se kod razvoja promatralo konkurentska rješenja i išlo na moto “ajmo to napraviti bolje od njih”.
Webiny ima i modul za komunikaciju s Twitterom i Facebookom, na osnovu čega se poruke o novom sadržaju mogu slati direktno iz sistema.
Booking sistemi proizvodi su slični webshopu, ali s puno kompliciranijim proizvodom i principom izračuna cijene. Nisu česti na Internetu, ali su dosta traženi u Hrvatskoj, zbog čega Webiny nudi i takav sustav sa svim potrebnim funkcionalnostima za otvaranje online turističke agencije, a vrijedi istaknuti i praćenje konverzije svakog posjetitelja preko Webiny Analyticsa.
Webiny Email Marketing se može kombinirati sa Webshop-om i Booking sistemom i time daje korisniku mogućnosti da značajno podigne prodaju svojih proizvoda.