Glas poduzetnika o paušalnim obrtima: Pustite ljude da rade!

Glas poduzetnika o paušalnim obrtima: Pustite ljude da rade!

Udruga Glas poduzetnika kritizirala je posljednje poteze Porezne uprave koji su usmjereni prema kažnjavanju dijela paušalnih obrta.

Konkretno, na meti Porezne su paušalni obrti koji većinom rade za jednog klijenta i imaju neke elemente prikrivenog radnog odnosa, a rep.hr neki dan je objavio i kako je lako moguće da na isti način u budućnosti budu kažnjene i tvrtke.

Iz Glasa poduzetnika poručuju kako udar na paušalne obrte može naštetiti i Poreznoj upravi i proračunskim prihodima, te natjerati jedan od najuspješnijih domaćih sektora, odnosno brojne obrte koji od njega žive, na registriranje tih istih obrta u inozemstvu umjesto u Hrvatskoj. UGP ne vidi nikakvu stratešku ni operativnu korist za Hrvatsku u ovoj posljednjoj akciji Porezne uprave 

U udruzi smatraju da je dopuštanje osnivanja paušalnih obrta bio jedan od boljih poteza domaće regulative, budući da se time dao snažan poticaj za poduzetničku inicijativu brojnih pojedinaca koji su sami preuzeli rizik pokretanja posla izvan sigurnosti radnog mjesta velike tvrtke. Štoviše, vjeruju kako će optužbe za prikriveno zapošljavanje, odnosno utaju dijela poreza mnoge paušalce dovesti do situacije u kojoj će se morati odreći velikog dijela prihoda ostvarenoj u prethodnoj godini. Glas poduzetnika ističe kako paušalci ostvaruju prihod do 300 tisuća kuna godišnje, a nakon odbijanja troškova rada za klijenta direktno, uprihode možda pola od toga iznosa. Također zaključuju kako im Porezna uzimanjem 90.000 kuna, postavlja pitanje isplativosti čitave njihove životne odluke.

Ističu i kako jedan od glavnih kriterija - ostvarivanje više od 50 posto iznosa od jednog klijenta nije objektivan kriterij. jer postoje primjeri tvrtki na tržištu gdje im samo jedan klijent nosi najveći udio prihoda. Kao primjer takve tvrtke navode tvrtku Fleksbit koja je u aferi Žalac od ministarstva ostvarila preko 90 posto prihoda u godini kad je dobila posao, a imala je jednog zaposlenog. Je li tu plaćen porez na dohodak - pitaju se u Glasu poduzetnika.

Ističu i kako je penaliziranje obrta koji teže stabilnosti i pouzdanim klijentima suprotan tržišnoj logici poslovanja i sankcionira stabilnost i razvoj. Podsjećaju kako svaki paušalni obrtnik sam ulaže u vlastitu opremu, i hardware i software, samostalno traži nove klijente, te se izlaže riziku pronalaska posla odnosno pada potražnje za svojim uslugama. Osim toga, njegov klijent, makar bio i jedini sa 100 posto udjela u prihodima, ne plaća bolovanje niti preko njega obrtnik ostvaruje pravo na godišnji odmor ili bilo koja druga prava iz Zakona o radu. Upravo zbog toga, napominju da nema aposlutno nikakvog smisla takvu osobu oporezivati za nesamostalni rad. 

Udruga Glas poduzetnika apelira na Poreznu da prekine maltretiranje paušalnih obrtnika te ih pusti da rade, da rastu i time u vrlo skoroj budućnosti uplaćuju puno više novaca u proračun, negoli će uplatiti u ovom jednokratnom potezu. U protivnom, svaki paušalni obrtnik moći će jednostavno registrirati svoju tvrtku izvan Hrvatske, čime te tvrtke više u Hrvatskoj neće morati plaćati nikakav porez. Osoba koja ostane živjeti u Hrvatskoj nastavit će prijavljivati razliku poreza na inozemni dohodak, ali time će proračun bez sumnje uprihoditi puno manje nego da su te tvrtke ostale u Hrvatskoj. Također, neki od njih ne samo da će vani otvoriti tvrtke nego će se i odseliti van Hrvatske, kao što su neki najavili, što je problem za demografiju u Hrvatskoj.