Founder institute: Podijeljene prve diplome u Zagrebu

Founder institute: Podijeljene prve diplome u Zagrebu

Prva generacija zagrebačkih polaznika Founder instituta dobila je svoje diplome jučer na FER-u.

Četveromjesečni program koji su vodili Dino Bedeković i Vladimir de Franceschi završilo je osam timova koji su prije primitka diploma pred publikom prezentirali svoje projekte. Cijeli događaj započeo je obraćanjem dekana FER-a Nedjeljka Perića i Zdenke Lončar iz Ministarstva poduzetništva i obrta, koja je okupljene ohrabrila da se prijave na neki od programa Poduzetničkog impulsa ističući da ih ne obeshrabri papirologija koja je znatno manja nego prošle godine. "Ostale institucije u RH nas nisu mogle pratiti" - rekla je Lončar i tako pojasnila zašto procedura nije maksimalno, nego tek dijelom pojednostavljena, ali je lako moguće da će sljedeće godine prijave biti još lakše. Kao zanimljive istaknula je programe Poduzetništvo kreativnih industrija, Mladi i početnici u poduzetništvu, Poticanje inovativnog poduzetništva, a podsjetila je i kako postoje značajna sredstva namijenjena Tehnološkim parkovima i inkubatorima.

Uslijedilo je predstavljanje projekata odnosno "pitchanje" timova pred publikom, a iz reakcija mentora moglo se zaključiti da je u protekla četiri mjeseca na tom polju doista postignut velik napredak. Duško Obradović predstavio je projekt Carpusoft, aplikaciju koja prati pacijenticu od prvog dolaska u kliniku do rođenja djeteta, a njegov cilj je osvojiti tri posto svjetskog tržišta što je ekvivalent milijun dolara prihoda. Ivan Ilijašić predstavio je Orioly, software as a service platformu koja se koristi preko internet preglednika, a namijenjena je manjim putničkim agencijama. Iva Matasić predstavila je Consulio, "eBay za EU konzultante" odnosno online platformu koja omogućava live konzultacije.

Dva hrvatska predstavnika idu na Launch festival
 
Visiobike Marka Matende električni je bicikl napravljen od karbona koji se otključava korištenjem smartphonea. Maksimalna brzina (tj. onog dijela koji se može postići na električni pogon) ograničena je zakonom na 25 kmh, a očekivani doseg po ravnome je oko 100 kilometara. On će svoj proizvod predstaviti na Launch festivalu u SAD-u koji će se održati u ožujku, na kojem će čak dva od 40 sudionika biti iz Hrvatske. Drugi je Vladimir Puškaš koji je predstavio platformu Festomat, koja bi trebala znatno smanjiti mogućnost krivotvorenja ulaznica za razne događaje. Njegova platforma temelji se na NFC tehnologiji kojom se može provjeravati svaka karta ili narukvica i tako lakše brzo prepoznati one koje su krivotvorene. Platforma je isprobana na jednom događaju u KSET-u i otkriveno je da je oko 11 posto karata bilo krivotvoreno.
 
Bojan Čobanić predstavio je Dobru Vibru, projekt kojem je cilj spojiti putnike koje traže 'vibrantna' iskustva i ponuđača koji ih nude. Konkretno za Zagreb bi se moglo nuditi vožnju psećom zapregom po Sljemenu i slično. Bruno Blumenschein predstavio je Sport in time, rješenje orijentirano prema medijima koje nudi interaktivno praćenje sportskih događaja te osim objave teksta nudi chat i dodatne opcije za oglašivače poput mini brandiranih igara. Marin Bek predstavio je Marine Tech Factory, minijaturne štedljive podmornice dimenzija 30x12 centimetara namijenjene korištenju u naftnoj industriji. Zahvaljuju posebnom sustavu upravljanja ne moraju štititi mehaniku motora od pritiska i mogu ići na bilo koju dubinu.

Po završetku događaja, Dino Bedeković, Vladimir de Franceschi i mentor Ozren Papić podijelili su okupljenima niz savjeta o daljnjem radu i sugerirali im da međusobno ostanu u kontaktu, da nađu tri top savjetnika i jednom mjesečno se nalaze s njima, pokrenu projekt čim to bude moguće i prestanu se baviti drugim aktivnostima čim to bude izvedivo.