"Preuzeli su naše najubojitije aplikacije" - rečenica je kojom je Niall Ferguson, profesor povijesti i poslovnog upravljanja na Harvardu, slikovito opisao mogući kraj prevlasti zapadne moći u svijetu.
(Niall Ferguson na predavanju, fotografija snimljena mobitelom Nokia C7)
Ferguson je naveo kako su za uspjeh neke države ključni kompetitivnost, znanost, funkcioniranje pravne države i autorskih prava, medicina, potrošačko društvo i radna etika. Po njegovom viđenju, "države koje ovo downloadaju postaju bogate i moćne".
Osim ovakvim slikovitim usporedbama, slabljenje zapadne moći u odnosu na ostatak svijeta Ferguson je prikazao i nizom podataka, uspoređujući sve manju razliku između država poput SAD-a i Velike Britanije spram Indije i Kine koja će u budućnosti postati najjača sila.
Jedanaest država u Europskoj uniji (i Hrvatska 12.) imaju manje od šest milijuna stanovnika. Jedanaest kineskih gradova ima više od šest milijuna stanovnika, rekao je Ferguson koji je kod publike izmamio smijeh izjavom kako ulazak Hrvatske u Uniju podsjeća na dolazak na tulum u tri ujutro. "Hrvatska slavi ulazak u EU koja se raspada", rekao je Ferguson i dodao kako na tulumu u tri ujutro uvijek postoji soba u kojoj se nešto loše događa, a u slučaju Unije to je eurozona.
Fergusonovo predavanje bilo je vrhunac proslave pet godina stipendijskog programa Zaklade Andronico Lukšić namijenjenog financiranja magisterija iz javnog sektora na Harvardu. U proteklih pet godina navedenu stipendiju primilo je 100 polaznika iz Hrvatske.
Proslavi petogodišnjice stipendiranja prisustvovali su predsjednik RH Ivo Josipović, te brojni uglednici iz javnog sektora, te hrvatske poslovne i akademske zajednice.