Predsjednik Uprave APIS IT-a, softverske tvrtke u vlasništvu Grada Zagreba i Republike Hrvatske, dezinformirao je jučer javnost na press konferenciji tvrdeći da je APIS IT u potpunosti sam izradio mobilnu aplikaciju STOP COVID-19.
Riječ je o mobilnoj aplikaciji namijenjenoj anonimnom praćenju kontakata ljudi, kako bi se lakše došlo do ljudi koji su kraće vrijeme proveli u društvu oboljelih od korona virusa.
Tijekom razvoja aplikacije u IT zajednici pojavila su se nagađanja kako autor aplikacije nije APIS IT već neka druga tvrtka, zbog čega je rep.hr postavio upit o stvarnom autoru aplikacije i od APIS IT-a dobio odgovor kako je APIS IT stvarni autor aplikacije.
Na jučerašnjem predstavljanju aplikacije jedan od novinara upitao je ministra Beroša o trošku razvoja aplikacije, a od Bilića dobio odgovor kako je "APIS kompletan posao oko izrade ove aplikacije radio sam vlastitim resursima". Takvim odgovorom iz nepoznatih razloga prešutio je ulogu tvrtke Bornfight, koja je čak i unutar aplikacije navedena kao autor dizajna, odnosno korisničkog sučelja.
APIS IT-u rep.hr je poslao upit i molbu za komentarom takve očito netočne izjave, no unutar 24 sata nismo dobili nikakav odgovor. U kratkom komentaru za rep.hr, Tomislav Grubišić iz Bornfighta pojasnio je kako je njihov rad na aplikaciji bio donacija, te doista nije jasno zbog čega je Saša Bilić tvrdio kako je APIS aplikaciju u potpunosti izradio sam.
Čak i da je APIS IT navedenu aplikaciju izradio sam, njegov odgovor o tome kako ju je dao na raspolaganje Ministarstvu zdravstva prilično je netransparentan, s obzirom da bi bilo zanimljivo čuti koliko je sati rada potrošeno na razvoj aplikacije, ako ništa onda zbog usporedbe s troškovima izrade u drugim državama. Za usporedbu, Slovenija će sličnu aplikaciju dobiti za manje od 4000 eura, dok je Njemačka na nju potrošila 20 milijuna eura.
Kod aplikacije u međuvremenu je objavljen na Githubu, a APIS IT je reagirao s ispravkom članka na koji smo odgovorili u kolumni.