Aplikacija koju predstavljamo u drugom izdanju naše novije serije članaka u kojima testiramo i predstavljamo nove i stare mobilne aplikacije je Duolingo - besplatna aplikacija za učenje stranih jezika.
Ime aplikacije: Duolingo
Kategorija: Edukacija
Autor: Duolingo
Preuzimanje aplikacije: Android / iOS (Windows Phone / Web)
Datum ove recenzije: 09.08.2019.
Broj preuzimanja: 100m+ / ?
Ocjena : 4,7 / 4,7
Dobna granica: 3+/4+
Cijena: 0 kn - oglasi i kupnje u aplikaciji
Duolingo platforma nastala je 2011. godine, nakon što su profesor Luis von Ahn i njegov student Severin Hacker s nekoliko suradnika razvili aplikaciju vodeći se idejom kako bi učenje stranih jezika trebalo biti pristupačno svima. Od tada do danas, aplikacija je izrasla u servis koji ima preko 300 milijuna korisnika, a Duolingo u tvrtku koja zapošljava 170 ljudi. Kako bi se na njoj mogao naučiti neki jezik, potrebno je znati neki od "polaznih" jezika na kojima su ponuđeni tečajevi. Ponuda je uvjerljivo najveća za one koji znaju engleski, s obzirom da su njima na raspolaganju čak 33 jezika. Ponuda za druge jezike kao polazne znatno je skromnija, a hrvatski trenutno nije ponuđen ni kao početni, ni kao jezik koji se može naučiti.
Prema podacima iz 2016. godine, najviše korisnika iz Hrvatske uči njemački, što ne čudi, s obzirom da je hrvatskim građanima to zapravo drugi izbor - prvi strani jezik moraju znati kako bi uopće koristili Duolingo.
Što se same aplikacije tiče, ona će se svidjeti svima koji ne vole forsiranje gramatike. Tečajevi korisnicima nude postepeno usvajanje riječi i rečenica koje prevode s jezika koji znaju na onaj koji uče i obrnuto, slušanjem i izgovaranjem riječi i drugim sličnim metodama. Osim što je besplatan, Duolingo ima i druge prednosti nad tečajem stranih jezika u nekoj školi. Korisnik sam bira kad će učiti, sam određuje brzinu učenja - birajući hoće li učiti nove lekcije ili ponavljati stare, pri čemu se složenost zadataka malo povećava kod onih lekcija koje je duže vježbao. Dodatna prednost krije se i u tome što u svakom trenutku može čuti pravilan izgovor, što nije slučaj kod učenja iz knjiga kod kojih učenik-početnik često nije siguran izgovara li nove riječi na pravilan način. Iako je gramatika u manjoj mjeri objašnjena samo na web aplikaciji, a na mobilnoj prilično zanemarena, to ne predstavlja ozbiljniji problem jer svaki zadatak u svakoj lekciji ima opciju rasprave, koja je gotovo uvijek prilično zastupljena s obzirom da svaki jezik uče milijuni korisnika.
Prema nekim procjenama, upornim učenjem preko Duolinga, osoba koja uči može savladati jezik na A2/B1 razini, pri čemu će joj vještine pisanja i čitanja biti veće od vještina govora i slušanja. Većina korisnika odustane nakon nekog broja lekcija, no, na forumima je moguće primijetiti i one koji su uporni i prilično aktivni u nekoliko jezika.
Duolingo se trudi i motivirati svoje korisnike, pa broji dane uzastopnog učenja, nudi mogućnost slanja podsjetnika na vježbanje, ima top ljestvice na kojima se može vidjeti kako netko stoji u odnosu na svoje prijatelje ili u odnosu na nepoznate ljude koji vježbaju i slično. Aplikacija na temelju iskustva s korisnicima povremeno radi određene promjene i dodaje nove sadržaje poput priča na stranom jeziku i tako dodatno obogaćuje načine savladavanja jezika.