Rab Archaeological (T)races, mobilna aplikacija koja kombinira rekreaciju i kulturnu baštinu Raba, predstavljena je na tom otoku.
Aplikacija pješacima i biciklistima omogućava navigaciju po gotovo 40 kilometara otočkih poučnih staza i usput otkriva zanimljivosti o bogatoj kulturnoj baštini otoka Raba. Sadržaj je prilagođen korisnicima različitih interesa; djeci, odraslima, rekreativcima, sportašima te zaljubljenicima u povijest i arheologiju.
Unutar aplikacije ucrtane su tri staze - Epario, Frux i Capo Fronte, koje se protežu kroz Kampor, Lopar i Supetarsku Dragu i uključuju 34 arheološka, sakralna i etnografska lokaliteta. Edukativne informacije vezane uz navedene lokacije obrađene su kroz audio sadržaje, zabavne igrice i pitalice, zanimljive crtice te atraktivne fotografije rapskih krajolika. Rab Archeological (T)races Ima ugrađenu statistiku i sustav nagrađivanja te omogućuje AR fotografiranje.
Aplikacija je svojevrsna nadogradnja istoimenog projekta iniciranog u sklopu programskog pravca 27 susjedstava – Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. U prvoj fazi projekta, koja je javnosti predstavljena u lipnju ove godine, uređene su poučne staze, dok je u drugoj fazi izrađena interaktivna mobilna aplikacija kao svojevrsni vodič za individualno istraživanje otoka ili kao pripomoć prilikom vođenih tura.
Za razvoj aplikacije zaslužne su tvrtke Pokloni.me i Novena, a razvijena je po uzoru na aplikaciju Zagreb Time Travel koja je namijenjena vođenim turama pri obilasku zanimljivih lokacija u centru Zagreba. Cijela aplikacija samo je dio projekta koji su pokrenuli Centar za kulturu Lopar, Pučko otvoreno učilište Rab, Turistička zajednica Općine Lopar i Turistička zajednica Grada Raba u suradnji s Institutom za arheologiju i Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja Rijeka, a uključivao je i uređenje lokacija koje se posjećuju.
Rab Archaeological (T)races dostupan je na Google Playu i App Storeu. Trenutno su podržani hrvatski i engleski jezik, a sljedeće godine bit će prevedena i na njemački i talijanski.