Kreator MAKERphonea Albert Gajšak postavio je na Github CircuitBlocks - softversku aplikaciju koja omogućava kreiranje sadržaja za MAKERphone.
Za neupućene - MAKERphone je Gajšakov set s 'uradi sam' mobitelom koji je pokrenuo nakon uspješno završene kampanje na Kickstarteru prije godinu dana, o čemu je rep.hr tada pisao. Kupci MAKERphonea su sada uz CircuitBlocks dobili nove mogućnosti, jer to programsko sučelje svakome na jednostavan način omogućuje ulazak u svijet mikroračunala. CircuitBlocks je softverska aplikacija ili preciznije IDE, koji se bazira na programskom jeziku Scratch. Njim se može kontrolirati gotovo sve na telefonu - od printanja imena na ekranu, do puštanja zvukova na zvučniku.
"Najponosniji smo na inovativni način programiranja u kojem spajate obojane blokove i gledate kako se na desnoj strani ekrana dinamički stvaraju linije C++ koda. Trenutno se u Circuitblocksu može programirati MAKERphone, ali uskoro planiramo sve svoje postojeće i buduće proizvode prilagoditi za Circuitblocks te unijeti mogućnost instaliranja i programiranja 3rd party mikroračunalnih ploča koje su proizvedele druge poznate tvrtke poput Arduina i Adafruita." - rekao je Albert Gajšak za rep.hr.
"Cilj s CircuitBlocks-om nam je bio čim više približiti programiranje ili bar koncept programiranja klincima i početnicima koji su kupili i sastavili svoj MAKERphone. Znači bez ikakvih instalacija, skidanja drivera i ostalih zafrkancija koje znaju zastrašiti početnike dok krenu s programiranjem ostalih DIY sklopova. Ideja je da se skine CircuitBlocks IDE i s time se dobije sve što je potrebno da bi se mogao isprogramirati i upoadati vlastiti program na MAKERphone u najkraćem vremenu. Dok se prvi put pokrene, sve se postavi, i već kroz nekoliko minuta korisnik može krenut programirati, a programiranje se svodi na izvlačenje šarenih blokova na platno koji onda predstavljaju isječke programskog koda. Sa strane se odmah može i vidjeti generirani programski kod koji je rezultat blokova na platnu, pa početnici mogu direktno vidjeti i usporediti što se dešava s kodom dok se mijenjaju i spajaju različiti blokovi. Upload programa na MAKERphone se svodi na pritisak jednog gumba, a CircuitBlocks preuzme sav posao prevođenja i slanja programa na telefon. Iskusniji programeri koji preferiraju pisanje stvarnog koda umjesto spajanja blokova se mogu jednostavno prebaciti u Arduino IDE koji je CircuitBlocks također instalirao i postavio tako da se može odmah početi programirati za MAKERphone" - pojasnio je Filip Budiša, Lead Developer MAKERphonea.
CircuitBlocks je dostupan za Linux, 64-bitne Windowse (uskoro i 32-bitne) i Mac OS, a može se pronaći na Githubu. Više informacija dostupno je u Gajšakovoj objavi.