Nedjelja 13. veljače navečer, odmaram na kauču provjeravajući svoje znanje uz kviz "1 protiv 100".
U jednom trenutku natjecateljica ostane sama protiv četvero igrača iz galerije. Na slijedećem pitanju svi igrači odgovore krivo te joj Tarik ponudi slijedeće:
- možete ne odgovarati na pitanje i otići kući s trenutno osvojenih 20.000 kuna
- ako se odlučite odgovarati na pitanje, uložite joker dvostruko i ako pogodite na trenutnih 20.000 dodat ćemo još 200.000 kuna, ali ako odgovorite pogrešno gubite 20.000 kuna i odlazite kući bez ičega
Nakon par trenutaka razmišljanja, natjecateljica se odlučuje da će uzeti 20.000 kuna i da neće odgovarati, a ja s kauča vičem "krivo!! krivo!!". Ali lako je sjediti u kauču i mudrovati dok su tuđi novci u igri, ali pokušat ću pojasniti zašto bih i da sam ja taj igrač pored Tarika odlučio se za riskiranje.
Osim dvije kockice koje se bacaju i služe za pomicanje figura, standardni dio backgammon igre je i kocka za duplanje. Ona se ne baca nego se okreće na potencije broja dva te služi kako bismo udvostručili uloge.
Igrač može prije bacanja kockica, okrenuti kocku za duplanje na broj 2 te ponuditi protivniku da ili preda jedan bod ili da se igra nastavi ali da sada pobjeda vrijedi dva boda. Protivnik mora odlučiti je li mu bolje predati jedan bod ili riskirati gubitak dva boda za mogući dobitak dva boda.
Općenito gledajući, igrač koji mora odlučiti hoće li pihvatiti dvostruko ili odbiti kocku te izgubiti jedan bod se nalazi u klasičnoj risk/reward odluci te treba izračunati svoj točku nakon koje je rizik prevelik a nagrada premala. Ta točka se naziva takepoint te se računa po slijedećoj formuli:
TP = R / (R+N)
gdje je TP takepoint, R rizik, a N nagrada.
Na gornjem primjeru duplanja u backgammonu, ako igrač odbije duplanje tada je jedan bod u minusu. Ako riskira i uzme kocku može izgubiti dva boda - riskira razliku između gubitka dva i jednog boda (1 bod razlike), ali može i osvojiti dva boda - nagrada je da je umjesto jednog izgubljenog boda sada dva boda u plusu (3 boda razlike).
Po formuli za takepoint, ispada da igrač može prihvatiti duplanje ako ima barem:
TP = 1 / (1+3) = 25% šansi za pobjedu
Vratimo se sada na kviz.
Situacija u kvizu je analogna duplanju u backgammonu. HTV/kviz/Tarik je duplao, a igračica mora odlučiti hoće li prihvatiti duplanje ili odustati.
Igračica može odustati od odgovaranja na pitanje i uzeti 20.000 kuna. Nema rizika i nema (dodatne) nagrade.
Ili može odgovarajući riskirati 20.000 kuna (razlika između trenutnih 20.000 kuna i nula kuna ako pogrešno odgovori), za moguću nagradu od 200.000 kuna.
Po gore navedenoj formuli, njezin takepoint iznosi:
TP = 20.000 / (20.000 + 200.000) = 20.000 / 220.000
TP = 9,09 %
Što bi značilo ako ima više od 9 % šanse da pogodi točan odgovor, trebala bi riskirati.
Čak i da uopće ne zna koji je točan odgovor, pošto ima ponuđena tri odgovora, igračica ima 33% šanse da ga pogodi i ode kući bogatija za 200.000 kuna. Što je puno više od njenog takepointa koji u ovoj situaciji iznosi sitnih 9 %.
Ovdje se radi o velikoj pogrešci i zapravo bi se moglo reći da je igračica poklonila HTV-u novac. Ovako očit pokušaj blefiranja ne bi prošao kod nijednog igrača backgammona.
Igrači u backgammonu se svakodnevno susreću s ovakvim (zapravo i mnogo težim) odlukama, gdje trebaju što točnije pokušati odrediti postotak uspješnosti, odnosno vidjeti koliko riskiraju i da li im se isplati takav rizik.
U backgammonu, kao i u životu, (ne)sreća može utjecati na ishod ovakvih situacija, ali dugoročno će ljudi koji bolje procjenjuju rizike imati više uspjeha od onih koji se konstantno zadovoljavaju s "vrapcem u ruci".
Kolumnu o backgammonu na stranicama rep.hr-a piše Miran Tuhtan, predsjednik riječkog backgammon kluba i organizator prvog backgammon turnira u Hrvatskoj. Ukoliko imate bilo kakva pitanja, možete ga kontaktirati putem maila. |