Backgammon je najstarija igra na svijetu koju ljudi igraju već 5.000 godina, a i dalje otkrivaju nove stvari o njoj.
Najpopularnija je bila 70-ih godina prošlog stoljeća kada je cijeli svijet tresla backgammon groznica, ali i danas postoje nastojanja da joj se vrati stari sjaj. Najjače backgammon nacije su Danska, Japan i SAD, u kojima postoji duga tradicija igranja (u Danskoj djeca u osnovnoj školi uče backgammon), dok je u Hrvatskoj igra tek u povojima.
Većina igrača backgammon nazivaju igrom života - čovjek ne može utjecati na sudbinu (brojeve na kockicama), ali treba se potruditi napraviti najviše što može s onim što ima.
Moguće je povući mnoge paralele između backgammona i raznih stvari u životu - uvijek postoje ograničeni resursi, nepredvidiva budućnost i suparnici koji se trude biti bolji od vas. Na vama je da dobro iskoristite resurse, pripremite se za budućnost te na kraju budete bolji od vaših suparnika.
Cilj igre
Počnimo od kraja. Cilj backgammona je izaći sa svim svojim figurama s ploče prije nego to učini protivnik. Backgammon je u načelu utrka. Problem je u tome što i protivnik ima isti cilj i pokušat će vas spriječiti u vašoj utrci, blokirajući vaše kretanje ili vraćajući vas na početak utrke.
Srećom da i vi imate isto oružje kao i vaš protivnik te možete, uz određenu dozu rizika, njega spriječavati u utrci. Koliko i kada riskirati? Kada bi postojao jednostavan odgovor, igra i ne bi bila pretjerano zanimljiva, igralo bi se napamet. Backgammon je sve, samo ne šablonska igra. Naizgled neprimjetna promjena detalja može u potpunosti promijeniti odluku o najboljem potezu.
Prvi koraci
Prije nego pređemo na konkretne backgammon probleme u slijedećim člancima, preporučam da pročitate članak na Wikipediji kako biste se upoznali s najosnovnijim pojmovima i principima - pomicanje figura, napadanje protivničkih figura, stvaranje vlastitih poena, standardni zapis odigranih poteza i slično.
Ako poznajete nekoga tko bi vam sve to mogao objasniti uživo, to je puno bolja, brža i efikasnija metoda učenja nego čitanje Wikipedije. Trenutno su aktivni backgammon klubovi u Zagrebu i Rijeci u kojima svakog petka možete naučiti osnove igre te odigrati pokoju partiju uživo.
Osnove igre se mogu savladati za niti 10 minuta, a početnici najlakše uče igrajući protiv nekog iskusnijeg igrača koji će im kroz igr
u pomoći
u savladavanju prvih prepreka.
Software
U slučaju da ne poznajete niti jednog postojećeg igrača (a vjerojatnost za to je vrlo velika), uvijek se možete iskušati u igri protiv kompjutera. Postoji mnogo servera za igru preko interneta protiv igrača iz cijeloga svijeta, no možda bolje da se ipak ne upuštate u to dok ne savladate osnove igre.
Od softwarea preporučam GnuBG koji se može besplatno skinuti s njegove web-stranice. Za početak, umjesto da se privikavate na ružno sučelje, u settingsima promijenite board appearance te isključite zvukove kako bi vam igranje ipak bilo nešto ugodnije.
GnuBG je istreniran pomoću neuralnih mreža i predstavlja vrlo jakog protivnika, neka vas ne obeshrabre porazi protiv njega. Koliko god vam se u početku to činilo (kao i svima prije vas), program se nije urotio protiv vas i ne vara na kockicama. Backgammon je ponekad jako okrutan, ali to mu daje draž i morate se priviknuti na to.
Program ima vrlo dobar tutor mode (Settings-Options-Tutor) koji vas upozorava na pogrešne poteze, no u početku će biti teško razumjeti zašto je neki potez dobar, a drugi loš. To ćemo pokušati pojasniti u slijedećim kolumnama.
Kolumnu o backgammonu na stranicama rep.hr-a piše Miran Tuhtan, predsjednik riječkog backgammon kluba i organizator prvog backgammon turnira u Hrvatskoj. Ukoliko imate bilo kakva pitanja, možete ga kontaktirati putem maila. |